3 fázis színei – mit érdemes tudni róluk?
A 3 fázis színeinek ismerete ma már nélkülözhetetlen akkor, amikor valaki villanyszerelési feladatot szeretne elvégezni, akár laikusként is. A villamos hálózat kialakításánál a legtöbb építkezés vagy felújítás során ma már a 3 fázis bekötése jellemző.
Mivel a szakemberek számára törvény írja elő, hogy az elektromos rendszer mindenképpen biztonságos legyen, így kismegszakítók és fi relék, (védőkapcsolók) kerülnek beépítésre. Egyfázisú hálózatra is praktikus okokból háromfázisú fi relét alkalmaznak, így a későbbiekben, ha bővíteni szeretnénk az otthonunk villamos rendszerét, a 3 fázis bekötése már lényegesen egyszerűbb lesz.
3 fázis színei, bekötése
3 fázis színei, 3 fázis bekötése, Fi relé, áramvédő kapcsoló, kismegszakító - szakmai kifejezések, amelyeknek a jelentését célszerű megismerni ahhoz, hogy pontosan tudjuk, hogy mire valók ezek az eszközök. Vajon van közük egy olyan világítástechnikai eszköz működéséhez, mint az EGLO DAKAR fali lámpa?
Mi az a kismegszakító?
Ezt szokták automatának vagy vezetékvédő kapcsolónak nevezni. Ha valami miatt zárlatossá válna az elektromos hálózat, az nagyon könnyen tönkre tudná tenni a rácsatlakozott elektromos eszközeinket - köztük akár a beltéri lámpákat is. Rövidzárlat során ugyanis pár másodperc alatt akkora túláram keletkezhet, ami megolvasztaná a vezetékek szigetelését.
Neked sem hiányozna, hogy egy zárlat miatt használhatatlanná váljanak a lámpák, a tévé, a számítógép vagy a mosógép. Rosszabb esetben akár még a falakban húzódó elektromos kábelek is tönkremehetnek. A kismegszakító feladata éppen ennek a megakadályozása - védi az elektromos hálózatot, valamint az arra rákapcsolt eszközeinket a túlterheléssel szemben. Amennyiben a névlegesnél nagyobb áram jön létre, az adott áramkört automatikusan lekapcsolja a hálózatról.
Az automatának többféle típusa is létezik: névleges feszültség, pólusszám, névleges áram vagy névleges megszakítási képesség szerint működő típus. Megbízhatóak, kis méretűek, így az évtizedekkel korábban használt olvadóbiztosítékok szerepét átvették.
Mi az a fi relé?
Ezt a nagyon fontos eszközt áramvédelmi relének, áramvédő kapcsolónak is szokták hívni. Legfontosabb funkciója az életmentés, a súlyos balesetek megelőzése. A fi relé a fentebb említett kismegszakítókkal működik együtt, azok elé kötik be. A működése során folyamatosan felügyeli az elfolyó áram mennyiségét. Ha véletlenül zárlatot kap egy elektromos eszközünk, akkor a két vezető között eltérővé válik az áramerősség, máshová folyik az áram, a fi relé azonnal lekapcsol és megvéd bennünket az áramütéstől.
Beszéljünk a fázis jeléről és a fázisszínekről
A fázisvezető és nullavezető esetében nem árt pontosan ismernünk a színeket és a jelöléseket.
- A fázisvezető színe fekete vagy barna.
- A nullavezető színe kék, a jele az „N” betű.
- A védővezető (földelés) színe zöld és sárga, a jele a „PF” betűkombináció.
A vezetékek színjelölésénél FONTOS, hogy a már meglévő színjelölést NEM SZABAD átjelölni. A Magyarországon elfogadott szabvány szerint a sárga/zöld csíkos vezetékek a földelést jelentik, míg a kék vezetékek a nullát. Ezen két vezetéknek az érintése nem halálos. VISZONT ha fekete vagy barna kábellel találkozunk, az mindig a fázis, ennek az érintése akár halálos áramütést is okozhat.
A munkájukat szakszerűen végző villanyszerelők az előírásoknak megfelelő sémákat alkalmazzák. De mivel nem minden esetben szakemberek szerelik egy házban a villamos hálózatot, megrázó meglepetések is érhetnek bennünket, ha nem vagyunk elég óvatosak.
További kérdéseid lennének? Keress bennünket bátran, szakembereink segítenek!