Mennyezeti lámpák
Fedezd fel a mennyezeti lámpák sokszínűségét és stílusát kategóriánkban! A tökéletes megvilágítás megtalálása most még könnyebb, hiszen használhatod a szűrőinket a fényerősség, színhőmérséklet, foglalat, szín és ár alapján. Válaszd ki azokat a kritériumokat, amelyek a leginkább fontosak számodra, és hozd létre saját egyedi világítási élményed.
Mennyezeti lámpa
A mennyezeti lámpa a legtöbb esetben a világítási rendszer központi darabja, a legnagyobb, leginkább szembetűnű fényforrás a helyiségben, Kiválasztása ezért alapos átgondolást és több szempont mérlegelését is kívánja. Vásárlói szempontból elsődleges a design, a szín és anyag, technikai szempontból azonban több dologra is érdemes odafigyelni. Ebben szeretnénk most segítséget nyújtani.
Milyen szempontok alapján válasszunk mennyezeti lámpát?
Ahhoz, hogy a helyiség mennyezetére az igényeinknek leginkább megfelelő lámpát tudjuk kiválasztani, a vásárlás előtt érdemes több szempontot is átgondolni.
Milyen tevékenységet végzünk leginkább az adott helyiségben?
Pihenés, munka, főzés, vagy esetleg ezek kombinációja? Egészen más jellegű fényre lesz szükségünk a munkavégzéshez vagy épp a vacsora elkészítéséhez, mint a pihenéshez. Mindig érdemes a funkcióhoz leginkább illeszkedő színhőmérsékletű és fényerősségű mennyezeti lámpát választani. A színhőmérsékletet a Kelvin, a fényerőt a Lumen érték segít meghatározni.
Homogén fényt szeretnénk az egész helyiségben vagy inkább irányított módon csak oda juttatnánk belőle, ahol épp szükségünk van rá?
Egyenletes, homogén fényhez ajánlott az opál diffúzorral ellátott mennyezeti lámpák vagy LED panelek választása. Ha csak oda szeretnénk fényt juttatni, ahol a helyiségben éppen szükség van rá, esetleg kiemelő fényt szeretnénk alkalmazni, irányított fényű spot lámpákra lesz szükségünk. Már ezekből is bőségesen találhatunk energiatakarékos LED fényforrással szerelt termékeket.
Beépített vagy cserélhető fényforrással szerelt a megvásárolni kívánt lámpatest?
Amennyiben utóbbi, az izzókat a gyártó által megadott kereteken belül tetszés szerint cserélhetjük, figyelembe véve olyan igényeinket, mint a fényerő, a színhőmérséklet, vagy akár a szabályozhatóság. A legelterjedtebb foglalatok az E27, az E14, a GU10 és a G9, legalább ezek alapvető jellemzőivel érdemes tisztában lenni.
A világítástechnika fejlődésének köszönhetően a mennyezeti lámpák között is egyre elterjedtebbek a beépített LED modullal szerelt modellek. Ezeket a korszerű, energiatakarékos termékeket a gyártók mérnökei úgy tervezik, hogy számos funkció ellátására képesek legyenek, világítástechnikai és felhasználói szempontból a leginkább optimális fényt nyújtsák. A beépített LED modulok ugyan nem cserélhetőek, azonban rendkívül hosszú - 20.000-50.000 üzemóra - élettartammal működnek. Ez lakossági felhasználás során, napi 3 órás használat mellett akár 20-30 éves élettartamot jelent, miközben energiafogyasztásuk vitathatatlanul a legkedvezőbb.
Találjon olyan lámpát, amelynek dizájnja tetszik! Találja meg AZT a lámpát!
Minden lakás más és más. Egyesek ragaszkodnak bizonyos tárgyakhoz és szeretik a klasszikus stílusú berendezést, mások ezzel szemben a skandináv letisztultságra, a glamúros enteriőrökre vagy épp a modern, futurisztikus minimalizmusra szavaznak, mikor lakásuk, otthonuk berendezéséről és stílusáról van szó. Egy új otthon berendezése, vagy épp kisebb-nagyobb mértékű átalakítása mindig izgalmas feladat, ami teret enged személyiségünk és stílusunk kibontakozására. Az egyéniség pedig a számtalan egyéb eszköz mellett a világítással, a mennyezeti és egyéb világítótestekkel is kifejezhető. Legyen tehát a stílusa akár kiforrott és magabiztos, akár eklektikus, széles kínálatunkban mindenki talál magához, személyiségéhez és otthonához illő lámpatesteket – árkategóriától függetlenül.
Vegye figyelembe a mennyezet stílusát is!
Néhány szabályt azonban az önmegvalósítás során is érdemes betartani. A mennyezeti lámpa ugyanis nem választható el a mennyezettől, a kettő együttműködésben, sőt szimbiózisban van. Amikor felnézünk egy stílusos mennyezeti lámpára, azt mindig a környezetében értékeljük. A harmónia elérése érdekében mindig figyeljünk arra, hogy a mennyezet és a lámpa összhangban legyen egymással. Nagy belmagasságú helyiségekben érdemes játszani kicsit a térrel és függesztékek vagy komolyabb méretű csillárok alkalmazásával közelebb hozni a fényt, míg az alacsonyabbb, kisebb belmagasságú helyiségekhez jobban illenek az álmennyezetbe szerelt spotlámpák és LED-szalagok.
Válasszon a helyiség méretéhez illő lámpát!
Az optimális fényviszonyok eléréséhez szükséges fényerősség nagyban függ a bevilágítani kívánt helyiség színeitől. Minél világosabbak a falak, a mennyezet és a padló, annál kisebb fényerejű izzókkal érhető el ugyanaz a fénymennyiség. Minden eset – és helyiség – más és más ugyan, vannak azonban igazodási pontok, amelyek segítenek: általánosan elfogadott szabály, hogy egy nappali helyiségben, ahol pihenünk, olvasgatunk, filmet nézünk, tehát általános tevékenységek zajlanak, 80-150 lux mennyiségű fény szükséges.
A luxban mért fénymennyiség a helyiségben használt izzók (lumenben megadott) fényerősségének és a és a helyiség méretének elosztásával számolható ki. Egy 20 m2-es szobát 3000 lumennel megvilágítva tehát 150 lux fénymennyiség érhető el.
A kellő mértékű bevilágítottsághoz szükséges fényerőt azonban érdemes a helyiség funkcióihoz és az abban végzett tevékenységekhez igazodva elosztani. A nappalink nem laboratórium, hogy minden pontján erős hideg fény világítsa be! Érdemes inkább megtervezni és a helyiségben végzett tevékenységeinkhez igazítani a fénypontok számát. Ehhez több cikkben, bejegyzésben is segítséget nyújtunk az oldalon.
Élénk vagy lágy fény?
A három alapfogalom: hideg fehér, meleg fehér, színhelyesség. Nézzük, mik is ezek!
A meleg fehér fény lágy, kicsit sárgás árnyalatú fénye hasonlít leginkább a természetes fényhez, ezért a legtöbb ember szeme számára ez a legkellemesebb, leginkább megnyugtató fény. A lakóterekben (nappalikban, étkezőkben, hálókban) leggyakrabban használt fény.
Ezzel szemben a sokszor kékes árnyalatú hideg fehér fény erős és nagyon világos, ezért elősegíti a koncentrációt: konyhában, dolgozóban, vagy csak olvasni ez a leginkább alkalmas fénytípus.
Azt, hogy az adott fényforrás milyen típusú, a gyártók a termékek csomagolásán tüntetik fel. Általánosságban elmondható, hogy a meleg fényt adó világítótesteket a 2700-3000 Kelvin (K), a természetesebbeket 3500-4100 K között, míg a hűvösebb fényt adókat az 5000-6500 K-es kategóriában érdemes keresni.
A természetesebb, 3500-4100 K közötti, gyakran „daylight” címkével ellátott fényforrások további előnye, hogy a legkevésbé befolyásolják színérzékelésünk, ezek a lámpák adják a leginkább színhelyes fényt: a berendezési tárgyak, a dekoráció, sőt, arcunk a tükörben sminkelés vagy borotválkozás közben ebben a fénytartományban áll a legközelebb a természeteshez.
A színvisszaadást a színvisszaadási index (Color Rendering Index - CRI) jelöli, aminél a 90 körüli érték már kimagaslónak számít. Prémium LED termékeink (az Eglo, a Philips, a Nowodorski, vagy a Rábalux mennyezeti lámpái) színvisszadása kiváló.
Állítható színhőmérséklet: kompromisszum nélkül
Ma már utólag is változtathatunk: LED izzókkal, okos és „fél okos” világítási megoldásokkal a pillanatnyi hangulatunknak vagy a használatnak megfelelően változtathatjuk meg mennyezeti lámpáink fényének színhőmérsékletét. Ez különösen a nappaliban igen hasznos, ahol a legtöbb időt töltjük otthonunkban és változatos, többféle világítást igénylő tevékenységeket végzünk.
Színhőmérsékletet leggyakrabban három módon állíthatunk:
-Az okos mennyezeti lámpák professzionális megoldást nyújtanak komplex megoldásokkal és vezérléssel.
-A távirányítós mennyezeti lámpák esetében a tartozék távirányítóval.
-Step Dimming, azaz fokozatkapcsoló alkalmazásával. Az ilyen termékek esetében a meglévő fali kapcsolóval történik a váltás, az előre beprogramozott beállítások közül bizonyos (általában rövid idejű) fel-le kapcsolásokkal tudunk választani.
Step dimminggel a színhőmérséklet mellett akár a fényerő, sőt, a fény színe is állítható. Általában lépcsőzetesen, két vagy három állásban „játszhatunk” a kapcsolóval, ezzel igazítva hangulatunkhoz a fényerőt vagy -hőmérsékletet. A Step Dimming el nem hanyagolható módon energiatakarékos is.
A mennyezeti lámpák típusai
A mennyezeti lámpák számos típusa megtalálható széles kínálatunkban, legyen szó klasszikusabb stílusú, mediterrán, skandináv vagy épp high-tech modernségű enteriőrökről, webshopunkban több, kimagasló minőségű gyártó termékei közül válogathat. Számos funkció ellátására, a lakás minden helyiségébe kínálunk mennyezeti lámpákat. A választást nem csak a több szempont alapján is szűrő keresővel, de egy áttekintéssel is szeretnénk megkönnyíteni. Lássuk, melyek a fő kategóriáink!
LED mennyezeti lámpák
A LED mennyezeti lámpák több szempontot figyelembe véve is ideális választást jelentenek otthonunk szinte bármely helyiségének megvilágítására. A LED technológia az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül. A mai, modern LED lámpák a legtöbb esetben beépített, azaz integrált LED modullal szereltek, a technológia pedig lehetőséget nyújt a tervezők számára az igazán vékony, exkluzív kialakítású típusok és modellek megalkotására is.
A LED mennyezeti lámpa további nagy előnye a kiemelkedően kedvező energiafelhasználás, az alacsony fogyasztás, amely a jelenlegi helyzetben egyáltalán nem elhanyagolható szempont.
Szabályozható mennyezeti lámpák
A technológiai fejlődés rengeteg új lehetőséget teremtett a LED lámpák tervezése és kialakítása során. Ennek is köszönhető, hogy az utóbbi években számos LED fényforrással szerelt mennyezeti lámpa vált szabályozhatóvá vagy rendelkezik valamilyen extra funkcióval a világításon túl. Az állítható fényerő, színhőmérséklet és szín ma már szinte alapelvárás egy mennyezeti lámpa esetében is, a kérdés leginkább az, hogy milyen módon és/vagy eszközzel valósítják meg a gyártók a lámpa szabályozását.
1. Távirányítóval szabályozható mennyezeti lámpák
A távirányítós mennyezeti lámpák szettben érkeznek, esetükben a távirányító minden esetben gyári tartozék. A távirányítóval a legtöbb esetben a fényerő és a színhőmérséklet, valamint egy-két olyan további funkció állítható be, mint az elalvás-időzítő vagy a különböző világítási módok és hangulatok.
Az RGB LED fényforrással szerelt típusoknál a ki-, illetve bekapcsolás alapvető funkcióján túl a mennyezeti lámpák esetében is egyénileg állítható be a világítás színe. Természetesen mindegyik távirányítós lámpa használható a meglévő fali kapcsolóval is. Ennek működtetése során a lámpa az utoljára beállított fényerővel és színhőmérséklettel, esetleg a gyári értékeket figyelembe véve, tehát maximális fényerőn, meleg fehér színben fog bekapcsolni.
2. Szabályozás fali kapcsolóval
Folyton eltűnik a távirányító és soha nincs kéznél? Semmi gond! A prémium világítástechnikai gyártók kínálatában is léteznek azok a fentebb már kifejtett elven működő, a hagyományos fali kapcsolóval szabályozható Step Dimming megoldások, amelyek örökre megszabadítják az elkallódó távirányítók problémájától.
3. Fényerőszabályozó
Egyes mennyezeti lámpák is használhatók fényerőszabályozóval, azonban vásárlás előtt minden esetben javasoljuk, hogy kérje szakember vagy ügyfélszolgálatos munkatársaink véleményét arra vonatkozóan, hogy a már meglévő, vagy beszerezni kívánt fényerőszabályozója kompatibilis-e a kinézett és megvásárolni kívánt mennyezeti lámpával. Egy gyors kérdés sok bosszantó kellemetlenségtől kímélheti meg.
Intelligens világítási rendszerbe integrált, „okos” mennyezeti lámpák
Technikailag a legfejlettebb mennyezeti lámpák. Az ebbe a kategóriába tartozó termékek minden olyan funkció ellátására képesek, amiket napjainkban a lámpagyártók csak kínálnak.
A fentebb már részletezett fényerőszabályozás, színhőmérséklet és fényszínállítás mellett ezek a modellek számos további – akár utólag is kiépíthető – funkcióra képesek:
- Az intelligens világításvezérlés segítségével otthona automatikusan lefuttathatja az előre beprogramozott világítási rutinokat. Ettől úgy tűnik majd, mintha a tulajdonos otthon tartózkodna, így a lakás kevésbé nyújt majd vonzó célpontot a hívatlan látogatók számára.
-Nem is kell feltétlenül előre programozni, az intelligens világítási rendszerekbe integrált lámpák wifi kapcsolaton keresztül az okos eszközeire telepített alkalmazások segítségével távolról is vezérelhetőek.
-Mozgásérzékelő csatlakoztatásával lámpái kizárólag akkor fogyasztanak energiát, amikor Ön a helyiségben tartózkodik.
-Az előre programozható és bármikor szabadon módosítható színképnek köszönhetően különböző fények biztosíthatóak minden élethelyzethez. Okos lámpáinak fényeit akár dinamikusan változó módon, a tv-ben futó filmhez hangolhatja.
-A smart rendszerek legnagyobb része képes a hangalapú világításvezérlésre is. Vezérelje hangjával a világítás, kapcsoltassa lámpáit is Sirivel vagy Alexával!
-Az intelligens világítási rendszerekben a lámpatestek wifi vagy bluetooth kapcsolaton keresztül csoportokba rendezhetőek és távolról, akár egyszerre vezérelhetőek.
LED panelek
A korábban szinte csak közintézményekben megtalálható, jól ismert, kerek vagy szögletes formájú, opálos diffúzorral rendelkező LED panelek elterjedtek az otthonokban is. Ez nem is csoda, hiszen a változatos színeknek köszönhetően jól illeszkednek minden mennyezethez a lakás minden pontján. Nem csak önmagukban alkalmazhatóak, hanem kiváló kiegészítő fények lehetnek akár egy csillár vagy függeszték mellett, akár egy alaposan átgondolt és megtervezett intelligens rendszer részeként. A technológia fejlődésének eredményeként a korszerű, beépített LED panellel szerelt változatok igen magas élettartam mellett biztosítanak kiváló fényeloszlást és fényerőt, miközben vékonyak, súlyuk pedig igen kicsi.
Mind a falon kívüli, mind az álmennyezetbe beépíthető változatok között találhatunk szabályozható és okos fényforrásokat.
Mozgásérzékelős mennyezeti lámpa
A mozgásérzékelő funkcióval ellátott mennyezeti lámpatestek alkalmazása a lakás azon részein ideális, ahol viszonylag rövid időn keresztül van csak szükség a lámpafényre. Mivel ezekbe a lámpatestekbe a fény, valamint a mozgás érzékelésére egyaránt alkalmas szenzorok vannak beépítve, önműködően, minden fizikai ráhatás nélkül kapcsolnak be és ki.
Megkönnyítik az életet a bejárat előtt este, hazaérkezés után, a garázsban vagy a közlekedőkben.
Egyes modellek értékelői állíthatók, tehát tetszés szerint módosíthatjuk, hogy pontosan milyen külső fényerősség esetén kezdjen el működni a mozgásérzékelő funkció és mennyi időn keresztül világítson maga a lámpa.
A mennyezetre erősített mozgásérzékelős lámpákkal nem csak kényelmesebbé válik életünk, de megelőzhető az égve felejtett villanykapcsolók miatti indokolatlanul magas áramfogyasztás is.
Modern mennyezeti lámpák
A modern mennyezeti lámpákkal új lendület és energia költözhet otthonunk falai közé. Mivel tervezőik megalkotásuk során maximálisan kiélhették kreativitásukat, ezek a lámpatestek mind kinézetükben, mind anyaghasználatukban és kialakításukban eltérnek a hagyományos, mindenki által ismert lámpatestektől.
Kínálatunkban sokféle megoldás fellelhető: a szolidabb, visszafogottabb modellektől kezdve az extravagáns látványt nyújtó, merészebb, innovatívabb darabokig mindegyik otthona ékessége lesz, amely megragadja a tekintetet.
Kristály mennyezeti lámpák
Ragyogó és stílusos fényforrások, amelyek nem csak a helyiséget ragyogják be, hanem kiemelik a többi bútor és lakberendezési tárgy szépségét is. Legyen szó akár klasszikus, akár modern stílusról, a kínálatunkban szereplő összes kristálycsillár ízléses, kifinomult és esztétikus. Olyan darabok, amelyek nem csak este, hanem nappali fénynél is igazán jól mutatnak otthununkban.
A speciálisan csiszolt kristályok mellett ezek a lámpák ráadásul LED fényforrásokkal is felszerelhetőek, így a ragyogás mellett nagyon sokáig élvezhetjük a technikai innováció előnyeit és annak energiafogyasztásunkra és villanyszámlánkra gyakorolt kellemes hatásait is.
Design mennyezeti lámpák
Nem csak fényforrások, hanem egyben exkluzív dekorációs elemek, amelyek meghatározhatják a helyiség teljes hangulatát. A design mennyezeti lámpák – amellett, hogy a beépített LED moduloknak köszönhetően maximálisan teljesítik egy modern fényforrástól elvárt összes funkciót – különösen esztétikus formáikkal, elegáns, néha meghökkentő színeikkel és anyagaikkal igazi statement darabok, amelyekhez igazodva az egész helyiség stílusa megalkotható.
Energiamegtakarítás LED technológiával
Az elmúlt években a LED izzók nagyon sok helyen kiszorították a hagyományos technológiával előállított fényforrásokat. Ennek pedig jó oka van. Noha a LED izzók kissé drágábbak, élettartamuk és energiafogyasztásuk jóval kedvezőbb a hagyományos fényforrásokénál. Már néhány izzó cseréjével jelentős megtakarítás érhető el az energiafogyasztás vonatkozásában, ami évente akár több tízezer forinttal alacsonyabb összegű villanyszámlát jelenthet.
Mennyezeti lámpáink élettartama
Érzünk némi félelmet az integrált, beépített LED modulokkal szerelt mennyezeti és egyéb lámpákkal szemben, azonban minden kétkedőt igyekszünk arról meggyőzni, hogy ezek a mennyezeti (és természetesen egyéb) lámpák a technológia fejlődésének köszönhetően nem csupán kitűnő minőségűek, de rendkívül hosszú élettartammal is bírnak.
Egy modern LED izzó könnyedén elérheti a 20.000-50.000 üzemórás életciklust, ami bőven túlnyúlik a legtöbb gyártó által a LED izzókra vállalt 5 éves jótálláson. Nézzünk erre egy példát!
A LED izzónk esetében egy átlagos (vagy inkább az alatti…) 35.000 óra élettartam napi 4 óra használat mellett úgy képes 8.750 nap, tehát közel 24 év működésre, hogy életciklustát nem rövidíti le a fel- és lekapcsolások száma ráadásul fényereje minden bekapcsolást követően azonnal maximálisan rendelkezésre áll.
A LED-ek ráadásul a hagyományos izzókkal szemben nem égnek ki egyik pillanatról a másikra, öregedésüket, életciklusuk elérésének végét a fényerő finom, alig észrevehető csökkenése jelzi.
Egyetlen, ám annál fontosabb dologra azonban szintén igyekszünk mindenki figyelmét felhívni: kulcsfontosságú, hogy minden esetben megbízható gyártó termékét válasszuk, lehetőleg magyarországi, hivatalos értékesítőnél. Ezzel minimálisra csökkenthető az eredeti termékre nagyon hasonlító, azonban silány másolatok megvásárlásának esélye, amelyek nem minden esetben teljesítik a szigorú európai uniós minőségi előírásokat. Ne feledjük az ősrégi szabályt: ami kirívóan olcsó, az gyanús.
A mennyezeti lámpa felszerelése
Általános érvényű javaslatunk, hogy a hálózatról működtetett minden lámpa bekötését és felszerelését bízzuk villanyszerelő szakemberre. Előfordulhat azonban, hogy valaki mégis maga szeretné felszerelni újonnan vásárolt lámpáját. Ebben az esetben az alábbi szabályokat kell minden egyes esetben betartani:
- Ügyeljünk az áramtalanításra! A kismegszakítók vagy a főkapcsoló lekapcsolásával akár az egész lakást, akár az érintett részt feszültségmentesíthetjük.
- Fázisceruzával, multiméterrel ellenőrizzük, hogy a vezetéket valóban áramtalanítottuk-e!
- A szerelés során minden esetben használjunk szigetelt szerszámokat!
- Ügyeljünk a vezetékek színhelyes csatlakoztatására!
- A jól ismert szigetelőszalag helyett napjainkban vannak már gyorsabb, elegánsabb és nem utolsó sorban biztonságosabb megoldások a vezetékek csatlakoztatására.