Kültéri lámpák
Kültéri lámpa és világítás
Az ősz beköszöntével, ahogy egyre korábban sötétedik, vagy tavasszal, amikor egyre kellemesebb a hőmérséklet már este is, megnő az igényünk arra, hogy a lakásunkhoz vagy házunkhoz tartozó külső tereken is elegendő fény álljon rendelkezésünkre. Egy-két megfelelő helyen elhelyezett kültéri lámpa mutatja az utat a kertben, néhány kültéren is felszerelhető falikar segítségével pedig nem csak a bejárati ajtót és ahhoz vezető utat, de a házszámot is megvilágíthatjuk, így megkönnyítve a saját és a hozzánk látogatóba érkezők dolgát egyaránt.
A kültéri világítás előnyei
Ahogy a lakáson belül, úgy azon kívül, a kerti világítás funkciója is kettős: a jól átgondolt és megfelelően kialakított kültéri világítás megkönnyíti számunkra és vendégeink számára a kertben való közlekedést és a kint tartózkodást, ugyanakkor egy-egy jól elhelyezett kerti lámpamozgásérzékelővel megvédheti otthonunkat és értékeinket az illetéktelen behatolóktól is.
A kifejezetten kültéri alkalmazásra gyártott kerti vagy udvari lámpák számos technikai előnnyel rendelkeznek a beltéri használatra készített fényforrásokkal szemben:
• időjárás-, víz- és UV-állók, amelynek mértékét az IP skála mutatja meg;
• minél magasabb a védettségi szint, annál hosszabb a kültéri lámpák élettartama, amelyre a gyártók hosszú, akár 5 év garanciát is vállalnak;
• a legtöbb kültéri lámpa beépített, energiatakarékos LED fényforrással rendelkezik, így nem növelik drasztikusan a háztartás rezsijét;
• a LED fényforrások teljesítménye és fényereje a legtöbb kültéri termék esetében szabályozható.
A kültéri lámpák típusai és elhelyezésük
Kültéri fali lámpák
A ház melletti járda, az épület homlokzata vagy az autóbeálló megvilágítására is rendszeresen alkalmazott lámpatípus a kültéri fali lámpa, amely a felhasználás módjához igazítva ad homogén, szórt fényt vagy praktikus irányfényt. A tervezés és a felszerelés során érdemes figyelembe vennünk, hogy a cserélhető fényforrással szerelt fali lámpák, amennyiben a bura ezt lehetővé teszi, bizonyos holttérrel körbe, meglehetősen nagy, 270-360 fokos szögben világítanak, míg az integrált, azaz beépített LED fényforrással szerelt lámpatestek inkább csak egy irányba világítanak.
Fedett teraszon a lágyabb, hangulatosabb fényhatás érdekében a fali lámpákat úgy is elhelyezhetjük, hogy a mennyezetet világítsák meg. Ez a megoldás különösen népszerű a kerti lámpa használatakor, mivel így a kültéri fal hangulatosabbá válik.
Tipp: Gyakran megvásárolt terasz lámpa a kültéri fali lámpa, amely kerti lámpaként is kiválóan funkcionálhat.
A terasszal ellentétben a ház falára elhelyezett világítást célszerű magasabbra helyezni, a kiválasztott magasságnál pedig figyelembe kell venni a fényerőt is. Ebben az esetben érdemes lámpáinkat úgy beállítani, hogy a fény lefelé irányuló legyen. A kültéri fal megvilágításakor a fali lámpák fényereje és elhelyezkedése kulcsfontosságú a megfelelő világítás érdekében.
Vásárlás előtt érdemes átgondolnunk, hogy mennyire védett helyre szeretnénk felszerelni az adott lámpatestet. Védettebb helyeken elegendő az IP44, máshol a hosszabb élettartam érdekében törekedjünk nagyobb, IP54 vagy akár IP65-ös védettségre. Ez különösen fontos, ha a kerti lámpa közvetlenül ki van téve az időjárási viszontagságoknak, hiszen a kültéri fali lámpa tartóssága és megbízhatósága elsődleges szempont.
Kültéri állólámpák
Az állólámpákat, talapzatos lámpákat, illetve a kandelábereket általában járdák, utak melletti területek megvilágítására használjuk, hogy kevés fénynél vagy sötétben is biztonságosan közlekedhessünk. A 40-50 cm magasság állólámpák ideálisak lépcső melletti, az 1 méter magasak járda melletti világításnak, míg a 2 méternél magasabb kandeláberek akár nagyobb terekbevilágítására is tökéletesek
TIPP: Válasszunk egyforma színhőmérsékletű LED-del szerelt termékeket, hogy az összkép tökéletes legyen!
Elhelyezésük tervezést igénylő feladat: a bevilágítandó terület mérete és a kívánt fénymennyiség határozza meg az állólámpák méretét és szükséges darabszámát. Biztonsági szempontból feltétlenül hagyjunk megfelelő távolságot a járófelület és a lámpa között, hogy ne botoljunk meg, autóval ne ütközzünk bele a lámpatestekbe. Amennyiben parkosítást és automata locsolórendszert is tervezünk kertünkbe, érdemes a kültéri világítást ezeket megelőzően kiépíteni és amennyiben lámpáinkat víz is éri, magasabb IP védettségű termékeket vásárolni.
Kültéri mozgásérzékelős lámpák
A mozgásérzékelős lámpák esetében a beépített szenzorokmozgást érzékelve működésbe hozzák a fényforrást. Energiatakarékos megoldást jelentenek mindenhol, ahol csak időleges világításra van szükség. Alkalmazásuk bejárati ajtóknál, a garázs felé vezető úton igen hasznos, segítségükkelnem kell a sötétben tapogatózni. A beépített alkonykapcsolónak köszönhetően nappal nem működnek, bizonyos fénymennyiség fölött ugyanis az megakadályozza a bekapcsolást.
Mit vegyünk figyelembe választáskor?
- Nézzük meg, mekkora a beépített szenzor érzékelési távolsága, illetve milyen szögben érzékel!
- Ellenőrizzük, milyen beállítási lehetőségek állnak rendelkezésünkre! A fényerő beállításával finomhangolhatjuk a lámpa működési idejét. Fontos lehet a világítási idő beállítása is, ez ugyanis lehetővé teszi, hogy megszabjuk, érzékelést követően mennyi ideigműködjön a termék.
Amennyiben állandó éjszakai fényre lenne szükségünk, jó választás lehet az alkonykapcsolók használata is, amelyek automatikusan kapcsolnak le-fel, így szürkülettől napfelkeltéig állandó fényt biztosítanak.
TIPP: A mozgásérzékelők a vagyonvédelem területén további extrát nyújtanak: a hívatlan vendégek ugyanis kifejezetten nem szeretnek reflektorfényben lenni.
Amennyiben az autóbeállónál, a kapu vagy a garázs előtt alkalmazunk mozgásérzékelős reflektorokat, azokat mindenképpen úgy helyezzük el, hogy ne vakítsanak el minket beállás vagy tolatás közben!
Napelemes kültéri lámpák
A kültéri napelemes lámpákban a napsütés hatására feltöltődik a lámpatestben lévő akkumulátor, majd a szürkületet követően az elraktározott energiát felhasználva a lámpatest működésbe lép.
A szolárlámpák használatával jelentősen csökkenthető az energiafogyasztás, így a villanyszámla összege is. További nagy előnyük, hogy elektromos hálózat kiépítése nélkül üzemeltethetőek, szinte bárhová igen egyszerűen felszerelhetőek, bár azt vegyük figyelembe, hogy árnyékos helyeken üzemidejük jelentősen csökkenhet.
A legtöbb napelemes lámpa csak dekorációs célt szolgál, azonban vannak olyan típusok is, amelyek általános világításként is megállják helyüket. A kívánt fényerősség és akkumulátor-kapacitás kiválasztását követően érdemes átböngészni a Lutec és a Steinel kínálatát néhány minőségi, nagy üzemidővel és többféle üzemmóddal rendelkező szolárlámpáért.
TIPP: Az optimális működés érdekében mindig tartsuk tisztán a szolárlámpák gyűjtőpaneljét!
Kültéri mennyezeti lámpák
Kültéri mennyezeti lámpákat főként teraszokon, erkélyeken,illetve a garázsokban használunk, belmagasságtól függően a plafonhoz simuló vagy függesztett lámpatesttel, eseténként a beltérieknél erősebb, strapabíróbb lámpaburával is. Elhelyezkedésük miatt kevésbé vannak kitéve pornak és víznek, ezért elegendő az alacsonyabb, IP44-es védettségű termékek alkalmazása is.
A mennyezeti lámpákat – akárcsak beltéren - a teraszon is tanácsos az asztal vagy a kerti ülőgarnitúra fölé helyezni.
Talajba süllyeszthető lámpák
Leginkább parkokban, köztereken találkozhatunk ezzel a kültéri lámpatípussal, bár manapság a lakossági felhasználásuk is egyre elterjedtebb, mivel szinte észrevétlenül simulnak a környezetbe. Orientációs, tájékozódást segítő funkciójuk mellett kiválóan alkalmasak dekorációs felhasználásra, homlokzatok, falak, növények megvilágítására is. Mivel a talajlámpák jelentős igénybevételnek vannak kitéve, a lehető legmagasabb szintű víz és fizikai behatolás elleni védelemre van szükségük, válasszunk minimum IP65-ös védettségű fényforrásokat!
A talajba süllyesztett kültéri lámpák szakszerű beépítést igényelnek, azt minden esetben bízzuk szakemberre! A talajlámpákat szerelődobozba, betonozva kell rögzíteni, alájukkavicságyat telepíteni, biztosítva a megfelelő vízelvezetést.
TIPP: Telepítés előtt figyeljük meg a terület vízelvezetését, lejtését, ne érjen kellemetlen meglepetésként, hogy egy kiadós eső után az új lámpánk egy tócsa közepén áll!
A megfelelő kültéri lámpa kiválasztása
A kültéri lámpák üzemeltetéséhez – természetesen a napelemes termékek kivételével – elengedhetetlen az elektromos hálózat. Mivel az utólagos kiépítéshez minden esetben szakember szükséges és jelentős költséggel is járhat, homlokzatszigetelés vagy kertépítés előtt érdemes átgondolni a fényforrások helyét, a kültéri világítási rendszerünk kialakítását is az alábbi néhány alapvető szabály betartásával:
• Vegyük figyelembe a bevilágítandó terület méretét és ehhez igazodva határozzuk meg a lámpatestek darabszámát, méretét és egymáshoz mért távolságát! A kevesebb néha több: figyeljünk, hogy ne legyen a terület „túlvilágítva”! A kültéri lámpákat úgy helyezzük el, hogy ne vakítsuk el se magunkat, se a szomszédainkat.
• A felhasználás céljához igazodva válasszuk ki a megfelelő fényerőt és fényhőmérsékletet, hogy a kívánt éles vagy épp lágy fényt kapjuk.
• A fényhőmérséklet kiválasztása során törekedjünk az egységes kialakításra! Diszharmóniát okoz, ha kültéri lámpáink egy egységen belül többféle színhőmérsékletenvilágítanak.
Karbantartási tippek a kültéri világításhoz
Amennyiben a felhasználás módjához és helyéhez igazodva megfelelő IP védettséggel rendelkező terméket választottunk, a legtöbb kültéri lámpa nem igényel nagyobb karbantartást.
A hosszabb élettartam érdekében javasoljuk a kültéri lámpaburák ellenőrzését, repedés vagy páralecsapódás esetén a gumi tömítések ellenőrzését, esetleg cseréjét is.
Napelemes lámpák esetében javasolt a gyűjtőpanel portól, lerakódó vízkőtől, egyéb szennyeződésektől való megóvása, folyamatos tisztán tartása.
A legjobb ár-értékű kültéri lámpa kiválasztása
Modern kültéri LED lámpáink közül egyértelműen kiemelkednek a Lutec termékei, amelyek kimagasló minőségük mellett kedvező árral és kiemelkedően hosszúgaranciával méltán vásárlóink kedvencei. Népszerű Lutecmodell a Gemini, a Kira vagy a Cuba.
Amennyiben a minőség mellett a design is fontos szempont, a Nova Luce termékeit ajánljuk, míg a klasszikus stílusból a Rábalux lehet remek választás.
A műszaki részletek iránt fogékony vásárlóink figyelmébe a szenzortechnika kiemelkedő gyártóját a Steinelt ajánljuk, míg okosvilágításban – akár beltéren, akár kültéren – a Philips HUE a javaslatunk.
Kültéri lámpák IP védettsége
Szilárd tárgyak szerkezetbe jutása elleni mechanikai védettség
0: Nincs védelem
1: Nagyméretű szilárd tárgyak ellen védett (> 50 mm)
2: Közepes méretű szilárd tárgyak ellen védett (> 12 mm)
3: Kisméretű szilárd tárgyak ellen védett (> 2,5 mm)
4: Apró méretű szilárd tárgyak ellen védett (> 1 mm)
5: Por ellen védett (nem károsító mértékű behatolás megengedett)
6: Teljes mértékben védett por ellen
Víz elleni védettség
0: Nincs védelem
1: Függőlegesen cseppenő víz ellen védett (pl. kicsapódó víz)
2: Fröccsenő víz ellen védett (függőlegestől max. 15 fokban)
3: Fröccsenő víz ellen védett (függőlegestől max. 60 fokban)
4: Fröccsenő víz ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
5: Kisnyomású vízsugár ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
6: Erős vízsugár és vízbe merítés ellen védett (rövid ideig tartó merülés, nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
7: Vízbe merülés ellen védett korlátozott ideig (0,15–1 m között 30 percig)
8: Víz alatt folyamatosan használható (a gyártó által meghatározott, 1 és 3 méter közötti mélységben)
9: Magasnyomású víztömeg, 14-16 liter/perc 10-15 cm-ről magas nyomáson.
Tehát az IP44 azt jelenti, hogy 1 mm-nél nagyobb méretű, szilárd tárgyak ellen és fröccsenő víz ellen védett az adott lámpa. IP65 védettség esetében pedig por és erős vízsugár, illetve vízbe merítés ellen védett a berendezés (kis mértékű szivárgás elképzelhető).