A lámpakapcsoló bekötése – lehet jobb, ha szakemberre bízod?
Akár új lakásba költözöl, akár a régit újítod fel, a világítási rendszer kialakítása elkerülhetetlen. Ez számos teendővel jár, olyanokkal, amelyeket hacsak nem vagy végzett villanyszerelő, csak szakember tud elvégezni – ilyen például a lámpakapcsoló bekötése –, de vannak olyanok is, amelyet kis odafigyeléssel te is elvégezhetsz.
A lámpakapcsoló bekötése egyszerű a villanyszerelőknek
A lámpakapcsoló bekötése egy olyan eszköznél, mint amilyen a webáruházunkban is kapható Sage falikar, egy szakembernek gyerekjáték lehet. Azonban egy avatatlannak már nem olyan egyszerű – arról nem is beszélve, hogy tapasztalat híján veszélyes is lehet.
Elvileg nem nehéz szétbontani, beszerelni, de mivel egy kapcsoló bekötése komoly precizitást, szakismereteket és egy kis szépérzéket is igényel érdemes a munka elkezdése előtt tisztázni a feladat részleteit.
Mire kell felkészülnöd a kapcsoló bekötése során?
Először is korántsem mindegy, hogy milyen típusú kapcsolóról van szó, kültéri vagy beltéri lámpához tartozik. Laikusként azt hinnénk, hogy csak egyféle kapcsoló van, pedig a váltókapcsolótól kezdve a csillárkapcsolón át egészen a kétpólusú változatig bármilyennel találkozhatunk.
A probléma akkor kezdődik, amikor a régit kibontjuk és azzal szembesülünk, hogy eggyel vagy kettővel több kábel mered ránk a falból, mint amennyit eredetileg elképzeltünk. A kapcsoló bekötése alkalmával természetesen nem lehet kihagyni egyet sem, mert akkor nem fog jól működni az adott világítótest. Ez jellemzően a csillároknál fordul elő, hiszen 2-3 gombos kapcsolóval szabályozható, egyszerre hány izzót kapcsolunk fel.
Az alternatív kapcsolók bekötése során is nagy eséllyel már szakemberre lesz szükségünk, mert ez még összetettebb feladatot jelent. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, nem érdemes kísérletezgetni, mert az veszélyes lehet! Ha mégis saját kezűleg akarjuk elvégezni a kapcsolók bekötését, akkor az első dolgunk mindig az legyen, hogy áramtalanítjuk a rendszert!
Az sem jelent hátrányt, ha jól fel vagyunk szerelkezve néhány alapvető villanyszerelő szerszámmal. Egy átlagos csavarhúzóval és kombinált fogóval nem lehet villanyt szerelni. Kizárólag csak szigetelt szerszámokkal dolgozzunk, mert csak ezek védenek meg az esetleges áramütéstől.
Mit érdemes tudni a 3 fázisról?
A 3 fázis jelentőségének ismerete nélkülözhetetlen ahhoz, hogy biztonsággal villanyszerelési feladatot végezzünk. A legtöbb építkezés vagy felújítás során a villamos hálózat kialakításánál ma már a 3 fázis bekötése a jellemző.
Mivel törvény írja elő a szakemberek számára, hogy az elektromos rendszer biztonságos legyen, így kismegszakítók és fi relék is beépítésre kerülnek. Egyfázisú hálózatra is gyakorlati okokból háromfázisú fi relét alkalmaznak, így amennyiben a későbbiekben bővíteni szeretnénk az otthonunk villamos rendszerét, a 3 fázis utólagos bekötése lényegesen egyszerűbb lesz.
Milyen célt szolgál a kismegszakító?
A kismegszakító, vagy hivatalos nevén a vezetékvédő kapcsoló olyan eszköz, ami védi az elektromos hálózatot, valamint az arra rákapcsolt eszközöket a túlterheléssel szemben. Rövidzárlat során pár másodperc alatt olyan nagyságrendű túláram keletkezhet, ami akár meg is olvasztaná a vezetékek szigetelését.
Senkinek sem hiányzik, hogy egy zárlat következtében használhatatlanná váljanak a háztartási gépei. Akár még a falakban húzódó elektromos kábelek is tönkremehetnek és cserére szorulhatnak.
Ha nem vagy biztos magadban, nem rendelkezel kellő ismeretekkel, akkor célszerű szakemberhez fordulni. Velünk is felveheted a kapcsolatot, kérdéseket tehetsz fel, amire mi szívesen válaszolunk.