A minőségi fény mutatói
Talán páran meglepődnek, amikor azt állítjuk, nem minden fény jó fény. Legalábbis nem tökéletes, vagy nem ideális a szemünknek, vagy arra a felhasználási módra, amire szeretnénk. Szerencsére azonban van erre megoldás, a gyártók egyre több adatot tüntetnek fel a termékeik csomagolásán, amelyek segítenek a megfelelő fényforrás kiválasztásban.
1. Állítható színhőmérséklet - CCT (Changeable Color Temperature)
Talán a fenti hármas leginkább ismert tagja, amellyel korábban mi is foglalkoztunk már. A fehér fény Kelvinben megadott színhőmérséklete egy 1800-16000 Kelvin közötti skálán írható le. Minél magasabb egy fényforrás színhőmérsékltének értéke, annál fehérebb, hidegebb a fénye.
Színhőmérséklet szempontjából három alapvető kategóriát különböztetünk meg: a meleg fehér, a természetes, illetve a hideg fehér fényeket.
2700 és 3500 Kelvin között beszélhetünk meleg fehér fényről. Ezen fényforrások fénye sárgás, narancsos, amely a legközelebb áll a hagyományos, wolframszálas izzók fényéhez. A meleg fehér a pihenés, ellazulás, kikapcsolódás színe, ezért nappaliba, gyerekszobába, valamint a hálók általános fényforrásaként ajánljuk.
A természetes fehér színhőmérsékletű izzók fehér vagy kékes fénye áll legközelebb a nappali fényhez, amely 4500 és 6500 Kelvin közötti értéket jelent. Munkához, főzéshez, tanuláshoz leginkább alkalmas színhőmérséklet, amely segíti a koncentrációt és fenntartja az éberséget.
A 6500 Kelvinnél magasabb színhőmérsékletű hideg fehér fények kékes árnyalata otthonunkban akár zavaró is lehet, ezért főként ipari helyiségekben vagy egészségügyi intézményekben találkozhatunk ilyen izzókal.
A CCT jelzéssel ellátott fényforrások színhőmérséklete állítható, így egyetlen fényforrás több felhasználási területet is lefed, akár az aktuális napszakhoz vagy a hangulathoz igazítva.
2. Színvisszaadási index - CRI (Color Rendering Index)
A színvisszaadási index, amellyel szintén foglalkoztunk már korábban, a LED-es izzók színvisszaadásának a napfényhez való hasonlóságát méri egy 0 és 100 közötti skálán. Minél magasabb a színvisszaadási index értéke, a fényforrás általi megvilágításban annál valósághűbbnek tűnnek a színek. A napfény CRI értéke az ideális 100, amely a LED-es fényforrások által megközelíthető, de elérni még nem sikerült: a 90-95 körüli CRI index már kiemelkedően jónak számít.
Tudta? Az üzletekben a zöldséget és a húst a lehető legmagasabb CRI értékű lámpákkal igyekeznek megvilágítani, hogy azok vonzóbbak legyenek a vásárlók számára.
Otthonunkban a konyhában, az étkezőben, a fürdőszoba fényeinél és a gardróbban, ruhaválasztás során van különös jelentősége a minél nagyobb színvisszaadási indexű fényforrásoknak.
3. Káprázási érték - UGR (Unified Glare Rating)
A három mutató közül talán ez a legkevésbé ismert, noha a jelenség, amelyet mér, mindenki számára ismert. Ez az a kellemetlen, vibráló érzés, amelyet erős napsütésben, világos felületek közelében érzünk. Ugyanez előfordulhat túlságosan intenzíven bevilágított helyiségekben is. Ennek mérésére szolgál az 5-40 közötti skálán mozgó UGR káprázási mutató, ahol a kis érték kis csillogást, a nagyobb érték jelentősebb, a szem számára kellemetlenebb káprázást jelent. A túl erős káprázás nem csupán kellemetlen, negatív következménye lehet a szemfáradtság, a koncentrációcsökkenés és az ebből fakadó csökkent munkaképesség, az ingerlékenység, valamint a fejfájás is.
Egy jól tervezett, megfelelő optikával rendelkező irodai lámpa UGR 19 és annál alacsonyabb érték elérésére képes. Önmagában azonban ez kevés: ahogy a síelésnél a hó vagy nyáron a sok meszelt fal felerősíti a napfényt, úgy beltéren is a teljes környezetet kell figyelembe venni a káprázás csökkentése érdekében. Az általánosan elterjedt tévhittel ellentétben ugyanis az UGR nem egy adott lámpatestre, hanem a komplex világítási elrendezésre jellemző érték, amelyre a közvetlen fény mellett a tükröződő felületekről érkező fény mennyisége is hatással van.
Ahogy az a fentiekből már kiderülhetett, az UGR az irodákban és a munkahelyen játszik jelentős szerepet, azonban otthonunk dolgozószobájának vagy a garázsban kialakított műhely fényeinek tervezése során is érdemes figyelembe venni a lámpák helyének meghatározása, a világítási környezet kialakítása során.