A vészvilágító szerepe a mindennapokban
Biztos előfordult már veled a munkahelyeden, hogy áramszünet miatt sötétségbe borult a helyiség, ahol tartózkodtál. Ahogy az is, hogy váratlanul megszólalt a tűzjelző. Mindkét esetben az első, ami eluralkodik az emberen, az a pánik, a menekülési kényszer. Nos, ilyenkor jöhet jól a vészvilágító, amit a potenciálisan veszélyes helyzetek miatt találtak ki.
A vészvilágító kulcsfontosságú eleme az épületeknek
Az olyan világítástechnikai eszköz, mint amilyen a Kanlux Itech F2 105MSTW is, akkor biztosít megvilágítást, amikor a normál áramszolgáltatás meghibásodik, így az épületben tartózkodók biztonságosan kijuthatnak az épületből. A beépített LED-et tartalmazó eszköz fényerőssége 499 lumen, színhőmérséklete 5000 Kelvin, IP védettsége IP65.
A vészvilágításnak számos típusa létezik, valamennyit úgy tervezték, hogy az egyedi igényeknek és követelményeknek megfeleljen. Van olyan vészvilágítás, ami folyamatosan világít, és van olyan, ami csak akkor aktiválódik, ha meghibásodik a fő áramforrás.
A vészvilágítás típusai
A vészvilágítás általában irodák, ipari területek világítástechnikai eszközei, a leggyakoribb típusai a következők:
- Vészhelyzeti menekülési világítás - főként tűzbiztonsági szerepe van, tűz esetén biztosít megvilágítást annak érdekében, hogy az épületben tartózkodók el tudják hagyni a helyszínt.
- A készenléti világítás áramszünet esetén teszi lehetővé a normál tevékenységek folytatását - ez van, amikor nem minősül vészvilágításnak.
- A menekülési útvonal világítása jól megvilágítja a menekülési útvonalakat annak érdekében, hogy az emberek gyorsan ki tudjanak jutni az épületből.
- Nyitott terület világítása - más néven pánikellenes világítás, ami minimálisra csökkenti a pánikot, ahol sok ember gyűlik össze.
- Nagy kockázatú munkaterület megvilágítása - a biztonság szempontjából kritikus feladatokhoz garantál fényeket.
Milyen részei vannak a vészvilágítónak?
A vészvilágítás olyan rendszer, ami több elemből tevődik össze:
- Fényforrás (LED)
- Tápegység - ez ad energiát a fényforrásoknak (ez mindig másodlagos áramforrás, ami elkülönül az adott épület fő áramkörétől).
- Akkumulátor - tárolja az energiát akkor, amikor működik a fő tápegység, majd ezt a tárolt energiát biztosítja a fényforrásnak, amikor a fő tápellátás megszakad. Így a vészvilágító áramkimaradás esetén is működik, és megvilágítást garantál a biztonságos evakuáláshoz.
- Vezérlőegység - figyeli a fő tápegységet, ha hibát észlel, akkor akkumulátoros tápellátásra kapcsol.
Miként tervezik meg és szerelik fel a vészvilágítót?
A biztonsági világítás kialakítása pontos és részletes tervezést igényel. Ennek során meghatározásra kerül a világítás típusa és időtartama, az épület mérete és használata, illetve az esetleges veszélyek köre. A cél nem más, mint annak biztosítása, hogy vészhelyzet esetén valamennyi menekülési útvonal és biztonsági berendezés optimálisan meg legyen világítva. A tervezés tehát kifejezetten kritikus lépés a vészvilágítási rendszer hatékonyságának biztosításában.
A telepítés során a lámpák megfelelő helyre történő elhelyezése, tápegységhez való bekötése és a vezérlőegység beállítása történik. A biztonság és az előírások betartása érdekében ezeket a munkákat szakképzett villanyszerelőnek kell elvégeznie. Fényeket fog elhelyezni a menekülési útvonalak mentén, a kijáratok és tűzoltó berendezések közelében, valamint a nagy nyílt területeken.
Ha a vészvilágítással kapcsolatban további részletekre lennél kíváncsi, és kérdéseid lennének, akkor keresd munkatársainkat!