Beszédkészség-fejlesztés játék közben
A waytoplay honlapján találtuk az alábbi beszélgetést Naomi E. Rahmani logopédussal és apraxia-specialistával, amelynek témája a játék közben történő beszéd- és nyelvtanulás volt.
Elfoglalt anyuka vagyok, egy még elfoglaltabb kisgyerekkel. Többnyelvű logopédusként, kórháztulajdonosként és -vezetőként, valamint legfőképp kisgyermekes anyukaként mindig azon vagyok, hogy megtaláljam a leghatékonyabb, kreativitásra ösztönző játékokat és tevékenységeket fiam, Evan, és tanítványaim számára. Amikor rábukkantam a waytoplay autópályákra, megdöbbentett a bennük rejlő végtelen lehetőség a beszédkészség-fejlesztésre.
Az apraxia az akaratlagos mozgás vagy valamely összetett cselekvés végrehajtásának olyan zavara, amely nem magyarázható a mozgásképesség zavarával és az izomerő csökkenésével. A beteg a begyakorolt mozgások elvégzésének képességét veszíti el az idegrendszer különböző megbetegedései miatt.
Mik azok a waytoplay autópályák és miért ajánlja őket egy logopédus?
A waytoplay rugalmas autópályák lehetővé teszik gyermeke számára, hogy végtelen változatokban, nyitott módokon játsszon. Nincsenek követendő szabályok azon kívül, hogy megengedjük gyermekének, hogy felfedezze a kreativitás minden lehetőségét. Ezek az autópályák bel- és kültéren egyaránt használhatóak, mivel időjárásállóak! Használja őket a fürdőkádban, a strandon, a nappaliban, az osztályteremben és a terápiás foglalkozásokon is.
A nyílt végű játék elengedhetetlen, mivel lehetővé teszi a gyermekeknek, hogy kibontakoztassák tehetségüket és fantáziájukat, valamint kommunikáljanak játékban résztvevő egyéb szereplőkkel (társakkal, családtagokkal vagy terapeutákkal).
Korai beavatkozású beszéd- és anyanyelvfejlesztés
A korai beavatkozás a LEGJOBB megelőzés, ha a beszédkészségbeli késésekről van szó. Az egyik kérdés, amelyet gyakran feltesznek, a következő: „Mi a legjobb YouTube-műsor, amellyel segíthetem a gyermekemet, hogy megtanuljon beszélni?” A válaszom minden esetben egy kemény és határozott „Nincs ilyen”. Ahhoz, hogy fejlődjenek a kicsi kommunikációs képességei, jelen kell lenni, részt venni az őt érdeklő játékban és annak során verbális és vizuális mintákat kell nyújtanod számára.
Például a 15 hónapos fiammal a múlt héten a „fel, le, menj” szavakat gyakoroltuk. Egy kisvárost alkottunk meg a waytoplay útjainkkal, létrehoztunk egy rámpát úgy, hogy az utat felvezettük egy habszivacs elemre és saját, fából készült fáinkat és házikóinkat használtuk fel a város teljessé tételére.
Feltartottam az autót a számhoz (NAGYON fontos a vizuális modellezéshez), elmondtam, hogy „fel”, majd fogtam az autót és felhajtottunk vele a rámpán Evannel. Ugyanezt tettem a „lefelé”-nél is: először az autóval a szám mellett modelleztem a szót, majd lehajtottam a rámpán. Hangosan gyakoroltuk egy kicsit a „felkészülni, vigyázz, rajt” felszólítást is, miközben az autó az autópályán a városba zuhant, hangos kuncogást és nevetést okozva.
A szókincs építése
A játékok összeszerelése és szétszerelése, valamint tisztítása nagyszerű módja annak, hogy fejlesszük a gyermek szókincsét, különösen akkor, ha különböző változatai vannak a játék használatának. A waytoplay autópályákkal az olyan témakörökbe tartozó szavakat és kifejezéseket lehet tökéletesen gyakorolni az utak összeállítása során, mint a
Többet szeretnék (kérések)
Tedd le (felszólítások)
Be/ki (határozók)
Jobbra/balra (helyek)
Egyet/kettőt/hármat kérek (mennyiségek)
Nem azt (tagadások)
Segíts (segítség)
A lehetőségek tehát végtelenek… Érezd jól magad és hagyd, hogy gyermeked utat mutasson!