Ezt érdemes tudni az energiatakarékos izzó működése kapcsán
Az energiatakarékos izzó működése érdekel? Akkor jó, ha tudod, hogy - a sokak számára ismertebb nevén kompakt fénycső - lényegében a klasszikus neoncsőnek a továbbfejlesztett változata. Előnye, hogy az élettartama az előzőnél hosszabb, akár 10.000 üzemóra is lehet.
Az energiatakarékos izzóval könnyen spórolhatsz az elektromos árammal
Az olyan energiatakarékos izzó, mint a KANLUX T2U - fénycső jelentősen kevesebb villamos energiát használ fel azonos fényerejű megvilágításnál, mint egy hagyományos villanykörte. Ráadásul hosszú távon a beszerzése is megtérül, tekintettel arra, hogy lényegesen hosszabb ideig funkcionál. A KANLUX fénycső alacsony fogyasztással rendelkezik, 1100 lumenes a fényerőssége, 4000 K a színhőmérséklete.
Mivel a fénycsőnek felkapcsolás után némi időre van szüksége ahhoz, hogy teljes fénnyel világítson, ezért olyan helyiségben nem érdemes alkalmaznod, ahol rövid ideig tartózkodsz. Ilyen a fürdőszoba, az előtér, a gardrób vagy a spájz.
Az energiatakarékos izzó - azaz a kompakt fénycső használatának előnyei
Az energiatakarékos izzó használatával:
- Csökkentheted a CO2 kibocsátást
- Hosszú időre megoldhatod a világítási rendszered zavartalan működését
- Energiát spórolhatsz
- Gyorsan megtérülő befektetésre tehetsz szert
Az energiatakarékos izzó élettartamát üzemórában szokták megadni. Ez egy olyan érték, ami arról tájékoztat, hogy az adott fényforrás hozzávetőlegesen mennyi ideig alkalmazható a használatbavételtől különösebb minőségbeli romlás nélkül. A minőségi energiatakarékos izzó üzemideje jóval megelőzi a wolfram szálas elődjét: 6-12 ezer üzemóra közötti értéken mozogva.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha átlagosan napi 3 órán át világítasz vele, akkor egy-egy fénycső akár 7-8 évig is világíthat. Azért a feltételes mód, mert ez az érték természetesen függ a használattól is. A fénycső élettartamára ugyanis negatívan hat a rövid időn belüli le- és felkapcsolgatás, ahogy a napokig tartó hosszas világítás is.
Eloszlatjuk a tévhiteket az energiatakarékos izzó működése kapcsán
Az energiatakarékos izzóval szemben sajnos még mindig nagyon sok tévhit kering a köztudatban.
Ilyen tévhitek:
- Hideg, zord fénye van. A cáfolat: ma már létezik a melegebb színhőmérséklettel rendelkező változata is, ami kellemes fénnyel világítja be a te otthonodat is.
- 5 percig is tarthat, mire eléri a teljes fényerősséget. A cáfolat: a minőségi energiatakarékos izzó 1-2 perc alatt nagy fényerőt biztosít.
- Ormótlan, csúnya és nem esztétikus. A cáfolat: a gyártók a trendekhez igazodva biztosítják a kiváló megjelenést. Akár még egy kristálycsillárban is jól mutathat.
Viszont a teljes kép érdekében szólnunk kell arról is, hogy akad, ami nem szól mellette. Ilyen negatívum az, hogy többségük fényereje nem dimmelhető (szabályozható). Ahogy sokakban az is aggodalmat válthat ki, hogy kis mértékben ugyan, de gáz halmazállapotú higany is van a fénycsőben.
Mit kell tenned, ha a fénycső összetörik?
Az izzó törése a legnagyobb óvatosság ellenére is bekövetkezhet. Ilyenkor legfeljebb 5 milligramm higany kerülhet ki a környezetbe, ami elhanyagolható mennyiségnek tűnik egy régi lázmérő 500 milligramnyi higanytartalmához viszonyítva. Ettől függetlenül elővigyázatosságból, ha összetörik a fénycső, nyiss ablakot, és hagyd el a helyiséget a 20-30 perces szellőztetés idejére.
A törmelék eltüntetéséhez soha ne használj porszívót vagy seprűt, és ügyelj arra, hogy senki ne lélegezze be a port.
További kérdéseid lennének az energiatakarékos izzóval, kompakt fénycsővel kapcsolatban? Akkor keress bennünket elérhetőségeink egyikén!