
Külső világítás az év minden napján
Külső világítás: tervezd meg előre!
A külső világítás megtervezésével tudatosan válogathatsz a jobbnál jobb alternatívák között. Szereted a klasszikus, hagyományos formákat? Akkor egy Rábalux MONACO kandeláber minden bizonnyal tetszeni fog. A modernebb megoldások vonzanak? Akkor is számtalan lehetőséged lesz, csak tudj dönteni!
Egész évben szükséged lesz rájuk: tavasszal és nyáron a kint tartózkodáshoz, míg ősszel és télen a közlekedés biztonságosságához járulnak hozzá.
A külső világításnak számtalan előnye van
A külső világítás feladata is többféle lehet, hasonlóan a belső világításhoz. Egyrészt a megfelelően kiválasztott kültéri lámpák megkönnyítik az udvaron és a kertben való közlekedést és a kint tartózkodást.
Másrészt egy célzottan elhelyezett kerti lámpa megvédheti az otthonodat és az értékeidet az illetéktelen behatolóktól. Harmadrészt pedig jelentős az esztétikai hatásuk is, fényükkel kellemes hangulatot teremthetnek.
A kültéri világítás lámpái számos technikai jellemzőjükben eltérnek a beltéri fényforrásoktól
- Magasabb az IP védettségük: időjárás-, víz- és UV-állók
- Minél nagyobb a védettségi szint, annál hosszabb lesz a kültéri világítást biztosító lámpák élettartama
- A kültéri lámpák jellemzően beépített LED fényforrással rendelkeznek. Ennek megvannak az előnyei: energiatakarékosak, költséghatékonyak, hosszú az élettartamuk, nem igényelnek különösebb karbantartást
- A LED fényforrások egy részének a teljesítménye és a fényereje szabályozható
A kültéri világításhoz alkalmazható lámpák típusai
- Kültéri fali lámpák: a járda, az épület homlokzata vagy az autóbeálló megvilágítására alkalmazott lámpatípus. Adhat homogén, szórt fényt vagy akár irányfényt is.
- Kültéri állólámpák: ezeket az állólámpákat vagy kandelábereket járdák, utak melletti területek megvilágítására használhatod. A 40-50 cm magasságú változataik a lépcső melletti, az 1 méter magas típusaik pedig a járda melletti világításhoz ideálisak.
- Kültéri mozgásérzékelős lámpák: ezeknél a beépített szenzorok érzékelik a mozgást és működésbe hozzák a fényforrást.
- Napelemes kültéri lámpák: használatukkal jelentősen csökkenthető az energiafogyasztás. A napsütés hatására a lámpatestben lévő akkumulátor feltöltődik, majd az a szürkületet követően működésbe lép.
- Kültéri mennyezeti lámpák: főként erkélyeken, teraszon, garázsokban használatosak. A belmagasság függvényében lehetnek a plafonhoz simuló vagy függesztett lámpatestek.
- Talajba süllyeszthető lámpák: eddig javarészt parkokban, köztereken találkozhattál velük, de napjainkban már te is könnyen beszerezheted és használhatod őket.
Mire figyelj a külső világítás kialakításánál?
A kültéri világítási rendszered kialakítása során érdemes betartani néhány szabályt:
- A lámpatestek darabszámának, méretének és egymáshoz mért távolságának meghatározásánál vedd figyelembe a bevilágítandó terület méretét.
- Ügyelj arra, hogy a terület ne legyen túlvilágítva!
- A lámpákat úgy helyezd el, hogy ne zavarj vele senkit.
- Határozd meg a megfelelő fényerőt és fényhőmérsékletet.
A külső világítás optimális kialakítása a számodra is jelentős feladat, amit érdemes komolyan venni. Ha segítségre lenne szükséged, keress bennünket elérhetőségeink valamelyikén!