LED panel, a környezetkímélő világítási megoldás
A LED panel világítás egyre népszerűbb világítástechnikai megoldás. Sokan azonban még most sem ismerik, hogy milyen előnyökkel rendelkezik más világítási módokkal szemben. Érdemes számolni vele felújítás és a meglévő világítótestek cseréje esetén? Cikkünkben megpróbáljuk megadni a választ. Megvizsgáljuk a LED panel világítás előnyeit, az ajánlott helyeket, ahová érdemes felszerelni és segítséget nyújtunk abban is, hogy mekkora fényerőben érdemes gondolkodni.
Több fény, olcsóbban
A LED diódákkal felszerelt panelek két legnagyobb előnye a hagyományos világítási megoldásokkal szemben, hogy sokkal energiatakarékosabbak és üzemidejük is lényegesen magasabb.
Mivel fogyasztásuk sokkal kedvezőbb, mint a halogén izzóké vagy kompakt fénycsöveké, a villanyszámlaösszegét is képesek alacsonyan tartani.
Élettartam tekintetében sem elhanyagolható a különbség: amíg a fehér fényű LED 15.000 – 25.000 órát világít, a hagyományos fénycsövek mindössze 9.000 – 15.000 órát, a halogén izzók csupán 3.000 órát, a hagyományos villanykörték pedig csupán 1.000 órát,ami igazán jelentős különbség.
TUDTA? A LED panelek fényforrásoknak nem csak a kedvezőbb az energiafelhasználásuk és üzemidejük, de a gyártási technológiának köszönhetően előállításuk is sokkal inkább környezetbarát, mivel nem tartalmaznak higanyt és egyéb mérgező anyagokat, valamint életciklusuk végén hulladékként történő újrahasznosításuk is egyszerűbb.
Hova szereljük?
A LED paneleket leggyakrabban a konyhában vagy a nappaliban alkalmazzák, azonban annakköszönhetően, hogy már számos formában és kialakításban kaphatóak, bármilyen helyiségbe, szobába, irodába is felszerelhetőek, ugyanis könnyen megtaláljuk majd a nekünk tetsző dizájnt. Kellemes fényük miatt nem kizárólaglakókörnyezetben, de irodákban és üzlethelyiségekben is kimondottan javasolt használatuk.
Adottságai alapján a LED paneleket spotlámpákhoz lehetne hasonlítani, méreteikben, illetve a megvilágítás módjában azonban némileg eltérnek egymástól. Abban azonban megegyeznek, hogy alacsony önsúlyuknak köszönhetően mind a spotok, mind a LED panelek alkalmazhatóak gipszkarton álmennyezeteknél, amely jelentősen növeli a beépítési és alkalmazási lehetőségek számát.
Hasznos tulajdonsága továbbá, hogy a LED mindig kellemes fényt biztosít, nem vakít, mivel a világítótest előlapja a legtöbb esetben egy homogén plexi, a fény pedig ezen átszűrődve világítja be a helyiséget.
TUDTA? A LED panelek nem bocsátanak ki hőt, így használatuk nyáron a helyiség hőmérsékletének optimális szinten tartásában kimondottan előnyös és gazdaságos.
Fényerő, fényerő, fényerő!
Nincs annál rosszabb, ha az adott helyiség tulajdonságaihoz nem optimális fényerejű világítótesteket helyezünk el. Érdemes időt fordítani a pontos tervezésre, figyelembe véve a funkciót, az alapterületet és a belmagasságot.Alapvető szabály: minél magasabb, annál fényesebb.
Ha alacsonyabb megvilágítást igénylő helyiségekbe szeretnénk fényforrást elhelyezni, akkor 100-400 lux fényerőt biztosító LED paneleket keressünk. A hálószobába, ahol a pihenésre és a relaxációra szánt óráinkat töltjük, elegendő a 100-300 lux fényerőt biztosító LED panelek fénye, a fürdőszobába azonban ennél több, 300-400 lux szükséges.Az olyan helyiségekben, ahol sokkal több és aktívabb időt töltünk, nagyobb fényerőre van szükség. A nappaliba –ami általában otthonunk több funkciót is ellátó központja - 300-500 lux javasolt.
Amennyiben irodába, dolgozószobába vagy egyéb munkakörnyezetbe szeretnénk elhelyezni LED paneleket, a legerősebb termékek közül érdemes választanunk. Ha optimális fényerőt szeretnénk biztosítani ezekben a helyiségekben, 500-1.000 lux javasolt, azonban műhelyekben vagy laboratóriumokban, ahol a munka pontos elvégzéséhez több fény szükséges, akár 1.500-2.000 luxig is elmehetünk.
Amennyiben takarékos, hosszú üzemidejű, kevesebb karbantartást igénylő világítástechnikai megoldást keres, amellyel kevesebb szemetet termel és a hagyományos fényforrásokhoz képest az előállítása is környezetkímélőbb, érdemes a LED panelek közül választani.