Mennyezeti lámpa bekötése
Vannak, akik már egy izzócserétől is tartanak, mások viszont még mennyezeti lámpájuk bekötését is maguk intézik. Kis odafigyeléssel mindkettő megoldható, utóbbi művelethez viszont mindenképp szakember segítségét javasoljuk. Azoknak, akik mégis belevágnának, adunk pár megfontolandó tanácsot.
A lámpák elektromos hálózatba történő bekötése nem megoldhatatlan feladat, az áram azonban nem játék, ezért a művelet fokozott odafigyelést igényel. A legfontosabb, hogy minden esetben bizonyosodjunk meg arról, hogy a biztosítéktáblában található kismegszakítók segítségével áramtalanítottuk a lakást, de legalább azt a helyiséget, ahová a mennyezeti lámpát szeretnénk bekötni. A további lépések csakis ez után következhetnek.
TIPP: áramtalanítás előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy háztartási nagygépeink (mosó- és szárítógép, mosogatógép) nem épp egy program közepén vannak, illetve csatlakoztassuk le a töltőről laptopjainkat és telefonjainkat.
Előkészületek
A bekötéshez a mennyezeti lámpa mellett az alábbi szerszámokra és eszközökre lesz szükség:
- mérőszalag
- létra
- fúrógép
- dübel
- csavar vagy egyéb kötőelem
- csavarhúzó
Optimális esetben már a vásárlás előtt meggyőződtünk arról, hogy a kiválasztott mennyezeti lámpa mind méretében, mind stílusában illeszkedik majd a bevilágítani kívánt helyiséghez. Új lámpánkat a csomagolásból kibontva azonban a szerelés megkezdése előtt mindenképp próbáljuk oda, ahová rögzíteni szeretnénk. Ezzel nem csak arról bizonyosodhatunk meg, hogy megfelelőek-e a méretei, jól mutat-e és függeszték vagy csillár esetén megfelelő-e a belógása, de arról is, hogy milyen felfogatási pontokon tudjuk a mennyezethez rögzíteni. Ezeket a rögzítési pontokat érdemes is bejelölni.
A lámpa helyének meghatározása, a pontos mérés és az alapos előkészületek számtalan bosszúságtól kímélhetnek meg minket, egy-egy rossz helyre fúrt lyuk ugyanis tönkreteszi a helyiség összképét, kijavítása pedig időt és pénzt vesz igénybe.
A lámpatest felhelyezése
Miután megbizonyosodtunk arról, hogy a mennyezeti lámpa a megfelelő helyre kerül, ellenőrizzük újból azt is, hogy valóban áramtalanítottuk a lakást. Amennyiben igen, a megjelölt helyeken kifúrhatjuk a kellő számú lyukat a falban. Mivel hiába is dugnánk be a konnektorba, a hagyományos vezetékes fúró helyett egy kellően erős akkus fúróra lesz szükségünk. Mondtuk már, hogy egyszerűbb a munkát szakemberre bízni?
A lámpák csomagolásában általában megtalálhatóak a felfogatáshoz szükséges segédeszközök, így a szükséges csavarok és a hozzájuk tartozó tiplik, dübelek is. Ezek méretéhez illeszkedő fúrószárral fúrjuk be a megfelelő mélységű lyukat vagy lyukakat a plafonba, közben pedig ügyeljünk arra, hogy a fúrót mindvégig merőlegesen tartsuk, ne legyen ferde a furat! A tiplik behelyezése után helyezzük fel a lámpa alapelemét, bizonyosodjunk meg arról, hogy stabilan felfekszik a plafonra, majd a megfelelő erősséggel húzzuk meg a rögzítő csavarokat.
A bekötés
Miután a lámpatestet fizikailag már elhelyeztük a mennyezeten, jöhet a bekötése. Ehhez vagy egy (a köznyelvben „csokinak” nevezett) sorcsatlakozóra vagy egy WAGO vezetékösszekötőre lesz szükségünk. Ez utóbbi modernebb és praktikusabb megoldás, ugyanis sem csavarhúzót, sem további szigetelést nem igényel, illetve használatával a vezetékeket sem károsítjuk. Apropó vezetékek! A színek megfelelő párosítására minden esetben ügyeljünk: először a zöld-sárga, majd a kék, végül a fekete, szürke vagy barna vezetékeket kössük össze!
TIPP: Mivel a lámpák vezetékelése típusonként eltérő lehet, bekötés előtt minden esetben olvassuk el a gyártó által mellékelt használati útmutatót!
Amint ezzel megvagyunk, igazítsuk be a kábeleket a lámpatest kábelvezetőibe. Szinte minden lámpában megtalálhatóak és segítenek a vezetékek ízléses és biztonságos elrendezésében. A felszerelés utolsó lépéseként pedig helyezzük fel a mennyezeti lámpa takaróelemeit
Ellenőrzés
Amint kész vagyunk a bekötéssel és a felszerelés minden lépésével, ideje visszakapcsolni az áramot, majd ellenőrizni, hogy frissen bekötött mennyezeti lámpánk megfelelően működik-e. Amennyiben igen, elégedetten összepakolhatunk és feltakaríthatunk magunk után, amennyiben azonban nem, mindenképp kérjük szakember segítségét!