Mit takar az E27 foglalat elnevezés?
Sokak számára okoz fejtörést az, amikor LED-izzót kell vásárolni, hogy milyen legyen annak a foglalata. E14 vagy E27 foglalat kell? Ha felkészületlenül megy valaki vásárolni, akkor csak az üzletben jut az eszébe, hogy elfelejtette megnézni, hogy az adott lámpatestbe milyen kell.
A LED-izzó foglalatának kiválasztása – az E27 foglalat
A LED-izzónak lehet E27 foglalata, vagy E14, GU10, MR16, G4, G9, T8. Nálunk, az Alkonylámpa webáruházban is fellelhető többféle ezekből a fényforrásokból, amelyeket a foglalatuk alapján is lehet kategorizálni. De mit jelentenek ezek a betűkből és számokból álló kódok, és mi is az a foglalat? Lássuk!
Először célszerű azt meghatározni, hogy mi is az a foglalat. A foglalat a lámpának az a része, ahová az izzót (jelen esetben a LED-izzót) elhelyezed, betekered. Két alternatíva van: az, amikor egy már meglévő lámpába vásárolsz LED-izzót (ebben az esetben a lámpa foglalatát kell figyelned), vagy az, amikor egy bizonyos típusú izzót akarsz alkalmazni, és ehhez választod ki a lámpatestet.
A LED-izzók foglalata is lehet E27-es
A LED innovatív technológiájának a fejlesztése során gondoltak azokra is, akik nem szeretnék lecserélni a régi lámpatestet a hagyományos izzó LED-esre váltása okán. Ennek köszönhetően a LED-es izzók foglalatai nagy arányban azonosak a hagyományos izzók foglalatával.
Például a Rabalux Filament LED fényforrás is E27 foglalattal rendelkezik, ami jelentősen megkönnyíti az alkalmazását. A fényerőssége 1520 lumen, a fény színe meleg, a színhőmérséklete 3000 kelvin, a fényszórási szög 330°, a magassága 11 cm, az átmérője 6 cm, az élettartama 50000 üzemóra, az üzemi feszültsége 230V, 50Hz.
Az izzók között szinte megállíthatatlan a LED-technológia diadalmenete, ami nem véletlen: a rendkívül hosszú élettartam, az egyre alacsonyabb energiafogyasztás és az egyre kisebb bekerülési költség mellett a környezetvédelmi szempontok is mellette szólnak. A LED-re váltás egyre indokoltabb.
Hogyan válassz fényforrást?
Körültekintően, hiszen hatalmas a kínálat, könnyen el lehet tévedni benne. Nagyon sok lámpatestbe csak a megfelelő formájú izzók illeszthetők bele, célszerű tehát először ezt ellenőrizni. A nagy gömb, a kis gömb, a gyertyaforma nem kompatibilis minden lámpával.
Az izzó kiválasztása közben igazodnunk kell a lámpa vagy világítótest foglalatához, amin keresztül majd az áram a hálózatból az izzóba jut. A foglalatokat különböző szabványok szerint standardizálták, de még így is sokféle van belőlük.
A foglalatok leggyakrabban használt típusai a következők
- E27 foglalat – ahogy már fentebb említettük, ez a klasszikusnak számító foglalatok egyike. Szinte valamennyi otthonban megtalálható, nagy a mérete, menetes, becsavarozható foglalat. Az E betű az elején Thomas A. Edison, az elektromos izzólámpa feltalálójának nevéből származik, míg a 27-es szám jelöli a foglalat milliméterben mért átmérőjét. Az ilyen foglalattal ellátott lámpák alkalmasak mind kültéren, mind beltéren a terület vagy a helyiségek fő megvilágításának kivitelezésére. A legtöbb E27-es foglalattal rendelkező izzó 230 V feszültséggel működik, legyen szó akár modern – akár intelligens – LED-izzókról, vagy hagyományos wolframszálas vagy halogén fényforrásokról.
- E14 – szintén menetes foglalattípus, amit "minyonnak” is szokás nevezni. Kisebb a teljesítményük, így javarészt éjjeli lámpákban, UFO és dizájnerlámpákban, konyhai páraelszívókban fordulnak elő.
- GU10
- G9
- T8
Ha izzó vásárlása előtt állsz, mindenképpen nézd meg a lámpád foglalatát, és ehhez mérten válassz fényforrást! Ha elakadnál, akkor pedig keress bennünket bizalommal elérhetőségeinken – kérdéseidre válaszolunk.