Nyugtató színek alváshoz – melyiket válasszuk a szobába?
A nyugtató színek alváshoz megkönnyíthetik a lenyugvás folyamatát, hangulatot teremtenek, kellemessé teszik a környezetet. Ezt többféleképpen is létrehozhatjuk: világítástechnikai eszközökkel a fényeik által vagy a falak, berendezések színével.
Nyugtató színek alváshoz – teremtsd meg te is az ideális feltételeket
A nyugtató színek alváshoz nélkülözhetetlenek lehetnek akkor, ha rossz alvó vagy. A beltéri lámpák közül például a hangulatlámpák segítségével te is egyszerűen komfortosabbá teheted a hálószobádat.
Ezen lámpák az okosvilágítás részeként az Alkonylámpa kínálatában is megtalálhatóak. Célszerű rendszeresen használni őket, mert sok pozitív hatásuk lehet a közérzetedre. Egy tudatosan megtervezett otthoni világítás segíthet a mindennapi stressz levezetésében, a pihentető alvás optimális feltételeinek a megteremtésében. Eljött az ideje a pihenésnek, a relaxálásnak, a feltöltődésnek. Így lehet hatékonyan levezetni a napközben felhalmozódott feszültséget, könnyebben megy az elalvás, végig tudod aludni az éjszakát, és másnap sokkal kipihentebben kezdheted a napot.
Milyen élettani hatásai lehetnek a megfelelő színeknek, fényeknek?
Vegyünk példaként egy Eglo Pasteri asztali lámpát, amit elhelyezel a éjjeliszekrényen. Ez az acél, textil anyagból készült, IP20 védettségű illusztris világítástechnikai eszköz, aminek a működéséhez 1 db E14 izzó szükséges, a megjelenése mellett a fényével is azonnal kellemes hangulatot teremt.
A fény élettani szerepe közismert: serkenti a szerotonin és az alvást és ébrenlétet szabályozó melatonin termelését. Amennyiben csökken a fénymennyiség, az a stresszhormonszint egyensúlyának a felborulásához vezethet, ami álmosságot eredményez. Ez nem is lenne akkora probléma, ha pont az éjszaka következik. De mindez bekövetkezhet nappal is, ami nem feltétlenül kedvező akkor, ha dolgoznunk kell.
A fény hatásai a szervezetünkre szerteágazóak:
- Támogatja az anyagcsere-folyamatokat
- Segít az egészséges testsúly fenntartásában
- Egészségesen tartja a szemet
- A színhőmérséklete hatást gyakorol a pillanatnyi közérzetre, az egyes színhőmérsékleti tartományok különböző módon hatnak. A hideg fehér fény (5000 Kelvin - 6500 Kelvin) javítja a koncentrációt és élénkíti a szervezet funkcióit. A neutrál fehér fénynek (3500 Kelvin - 4000 Kelvin) nincs a szervezetre hatása, míg a meleg fehér fény (2700 Kelvin -3300 Kelvin) relaxál és pihentet.
Színek hatása az alvásra
Nem érdemes steril környezetet teremteni a hálószobába: ne legyen minden fehér a falaktól az ágyneműig, hiszen nem kórházban vagyunk. Bánjunk okosan a színekkel anélkül, hogy az megzavarná az álmunkat!
Használjunk semleges pasztellszíneket, mert azok nyugtatóan hatnak az emberre: a krémszínt vagy valamely élénkebb szín egészen világos árnyalatát. Itt azonban nemcsak a falakra gondolunk, hanem a bútorok és a szövetek, a kiegészítő berendezési tárgyak színére is.
Divatosak a földszínek is: a homokszín, a leheletnyi barnával kevert szürke, vagy a zöld visszafogott árnyalatai, amelyek megidézik a természetet, harmóniát, és nyugalmat varázsolnak a hálószobába.
Ne alkalmazzunk merész, kontrasztos színkombinációkat, mert az sokakban feszültséget kelthet. Fontos tudnivaló: míg a világos árnyalat tágítja, addig a sötét összenyomja a teret, ha a fal és a plafon egyforma színű, akkor az olyan érzést kelt, mintha egy dobozban lennénk, ezért legyen különbség köztük!
Nyugtató színek még a kék, a rózsaszín, a szürke – alkalmazd őket te is bátran, és ha kérdéseid merülnének fel a témával kapcsolatban, keress bennünket bátran, munkatársaink szívesen válaszolnak.