Új energiacímkék már a fényforrásokon is
Az energiacímkék bevezetése és elterjedése
Az 1995-ben bevezetett, 2010-ben módosított EU-s energiacímke kifejezetten sikeresnek bizonyult: Európában a vásárlók 85%-a figyeli a címkét, és annak információi alapján számításba veszi a készülék energiafogyasztását. A bevezetés után a legtöbb termék a legrosszabb (E, F, G) energiaosztályokba tartozott, a jobb besorolásokat csak az újabb, energiatakarékosabb modellek érdemelték ki. Mára – a folyamatos innovációnak és termékfejlesztésnek köszönhetően – a legtöbb izzó és lámpa energiafogyasztása annyira alacsony, hogy a kínálat jelentős része a jelenlegi legjobb minősítéssel (A+, A++, A+++) rendelkezik, az alsóbb energiaosztályokban már nincs is termék. Habár ez a változás egyfelől kedvez a vásárlóknak, hisz a megvásárolni kívánt fényforrás energiahatékonysága kiemelkedő lesz, másfelől nehézséget is okoz, mert a különböző modelleket igen nehéz megkülönböztetni egymástól. A rendszer átláthatatlanná vált, a változás tehát időszerű.
Mi változott?
Ahhoz, hogy az energiacímke ismét képes legyen megfelelően betölteni eredeti funkcióját, segítséget nyújtani a vásárlási döntésekben, az EU átfogó módosításokat jelentett be és hajtott végre, amelyekkel az energiacímkék érthetőbbek és átláthatóbbak lettek.
Az új energiacímke legjelentősebb változása, hogy eltűntek a „+” jellel jelölt energiahatékonysági osztályok,
az osztályozás egy A-tól G-ig terjedő, zöldből pirosba tartó színátmenettel jelölt skálán történik.
Az újraskálázásnak köszönhetően újra egyértelmű a fényforrások energiafogyasztása közötti különbség, így be lehet azonosítani az alacsonyabb vagy éppen a nagyobb fogyasztású termékeket.
A skála és a mérési módszerek új szabályai azt eredményezték, hogy a leggazdaságosabb termékek, amelyek korábban A+, A++ vagy A+++ osztályba tartoztak, a B–D osztályba kerültek.
A jelenlegi besorolás szerint tehát még nincs A kategóriás fényforrás!
A termékek energiahatékonysága nem csökkent, az új rendszer azonban így évekig elegendő mozgásteret biztosít a további technológiai fejlődéshez, és lehetőséget nyújt arra, hogy az új, még gazdaságosabb készülékek magasabb osztályokba kerülhessenek.
A fényforrások energiacímkéje a termék energiaosztályán túl tartalmazza annak 1000 üzemórára vetített energiafogyasztását is.
Még több információ a termékről QR-kódon keresztül
További fontos újítás, hogy a nyilvánosság számára hozzáférhetővé vált az EPREL termék-nyilvántartási adatbázis, amely lehetővé teszi a fogyasztók számára a még pontosabb és részletesebb összehasonlítást a termékek között, mivel a gyártók ide kötelesek regisztrálni a 2017. augusztus 1-jétől forgalomba hozott termékeiket a részletes műszaki dokumentációval együtt.
Az információk megismeréséhez az a QR-kód használható, amely az új energiacímkén található. A QR-kód okostelefonnal vagy tablettel történő beolvasása után további, nem kereskedelmi jellegű információkat is kapunk a termékről.
Az új energiacímkék tehát világosabb és könnyebben összehasonlítható információkat nyújtanak a fogyasztóknak, amelyek segítenek tudatosabb döntéseket hozni egy-egy új termék vásárlása során. Ha további kérdésük lenne termékeink új besorolásával kapcsolatban, forduljon bátran kollégáinkhoz, akik készséggel állnak rendelkezésére.