Fürdőszobai lámpák
Fürdőszobai lámpák - biztonsági zónák
A fürdőszobai lámpáknak szigorú, mégis nemes feladatuk van: fénybe öltöztetni szépülésünk helyszínét, a fürdőszobát. Gyakorolva mindezt úgy, hogy eleget tegyenek minden igénynek, akár sminkelni, szépítkezni, borotválkozni, frissítő zuhanyt venni, vagy épp egy áztató fürdőbe ülni készülünk.
Persze mindezeknek a funkcióknak eleget tenni egyetlen lámpa nem képes, de szerencsénk van, hiszen kedvünkre válogathatunk a fali, mennyezeti, beépíthető, és tükörre szerelhető változatok között.
Az pedig nem is kérdés, hogy szükség van-e világításra, hiszen a fürdőszobák egy része nem kap természetes fényt (gondoljunk csak a lakótelepi lakásokra), esetleg ha mégis, az esetek többségében esténként, illetve kora reggel tartózkodunk a fürdőszobában, amikor kinn még sötét van.
Nézzük, milyen fajtái vannak a fürdőszobai lámpáknak!
Tükörre szerelhető lámpák
Ezeket mindenképp érdemes beszerezned, hiszen a tükör megvilágítása nagyon fontos például sminkelés, borotválkozás, és egyéb műveletek során is. Még abban az esetben is érdemes használni, ha egyébként nagy teljesítményű egyenletes fény, nappali fény, vagy egy jó LED panel világítja be a fürdőszobát, hiszen ezek a fények általában felülről, vagy a hátad mögül érkeznek és nem világítják meg kellőképpen a tükör területét. A tükörre szerelhető lámpák használatával árnyékmentes, illetve csökkentett árnyékú világítást hozhatsz létre.
A precíz fény lényeges, hiszen sminkelni (sminkbakik, amiket helyes megvilágítással elkerülhetsz), borotválkozni, kontaktlencsét behelyezni nem lehet félhomályban, szóval ajánljuk, hogy gondoskodj a tükörmegvilágításról.
A tükörre szerelhető lámpák, azaz a tükörmegvilágítók nagyon hosszú ideig csak a hotelek, szállodák kiváltságai voltak, de manapság már otthonainkban is divatos. Nem luxus, hanem egy igen hasznos kelléke a mindennapoknak.
Tipp: ha nem a kozmetikusra bízod, hanem inkább magad szereted rendben tartani a szemöldökvonalad, a mitesszerek tisztítását és egyéb felmerülő, aprólékos precíz tevékenységeket akkor nagyon jól jön egy ilyen nagyítós tükör. Lényegében minden olyan művelet- kontaktlencse behelyezés-kivétel, szempilla nagyítás, sminkelés- során hasznos, ahol esetleg közelebb kellene lépned a tükörhöz, de ez a mosdókagyló miatt nem lehetséges.
Praktikák tükörmegvilágításhoz
A lámpa helyét kijelölheted a tükör felett is, de ha a tükör mindkét oldalára helyezel lámpatestet, sokkal jobban jársz, hiszen optimálisabb lesz a fényár. Ha természetesebb hatásra vágysz, használj a nappali fénnyel megegyező színhőmérsékletet (4000 kelvin).
Az egyenletes, szórt fény (csakis fehér, matt, opál lámpatesttel), alkalmazása mellett a kellő fénymennyiségre és színvisszaadásra (CRI) is figyelemmel kell lenned. Minél magasabba CRI index, annál közelebb kerül a fürdőd fénye a tökéletes színvisszaadáshoz. Igazság szerint a 100-as érték lenne a legmegfelelőbb, de ez a valóságban nem létezik, közelíteni viszont lehet hozzá. Így történhet az, hogy egy 80-es CRI-vel (Color Rendering Index) rendelkező fényforrás, lámpatest már nagyon jó színvisszaadással rendelkezik.
Fürdőszoba mennyezeti lámpák
A mennyezeti lámpa megléte alap egy fürdőszobában, válogass kedvedre a kínálatunkból. Még nincs telepítve a fürdőszobai lámpád? Akkor figyelj!
Nem ijesztgetni szeretnénk, de mivel a fürdőszoba egy párás, vizes hely, a villamos áram nem jó kísérleti terület önjelölt villanyszerelők számára. Ha telepítésre adod a fejed, hívj olyan szakembert, aki ismeri az IP védelmi zónákat, és eszerint fogja elhelyezni a vadiúj fürdőszobai lámpákat. Csak így teljesülhet a balesetmentes fürdőszobai tartózkodás, és biztosíthatod a lámpák hibamentes működését.
Na jó, de mi az az IP védelem?
A fürdőben fontosak a biztonsági zónák. Ennek érdekében három zónát alakítottak ki, melyek a következők:
1.zóna -a lámpatestet érheti nedves – fröccsenő víz, pára vagy gőz
Így helyezd el a kizárólag 12 Volt feszültségű, és legalább IP65 védettséggel rendelkező lámpatesteket:
- a fürdőkád, vagy zuhanyzó vonalára 2.25 méter magasságon belül (függőleges határokon belül gondolkodva)
2.zóna - gőz és páraveszély
Tegyél hozzá plusz 60 centimétert az 1. védelmi zónához, és a saját érdekedben kizárólag IP44 vagy magasabb védelemmel ellátott lámpatesteket használj.
3.zóna - gőz és páraveszély
Használható lámpatestek: IP 21, IP23, IP43, IP44, IP65.
Tipp: Fürdőszobai világítás esetén a villanykapcsolók, és a dugalj (konnektor) IP védelméről is gondoskodj.
Szeretnéd megtalálni a tisztaság és a szépség alaphangulatát?
Akkor a szabályozható fényű hangulatlámpákat, hangulatfényeket neked találták ki!
A másik variáció, ami a rendelkezésedre áll, az a Philips HUE termékek kosárba tétele. Ezek az intelligens világítás képviselői. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy könnyedén változtathatsz a tevékenységekhez szükséges fényerősségre, színhőmérsékletre, illetve akár mozgásérzékelő segítségével automatizálhatod is. Csak gondolj bele, milyen kellemes, ha éjszakai mosdólátogatáskor nem „üvölt” bele a szemedbe az éles fény.
A LED fürdőszobai lámpák esetében a bekapcsolást követően 100%-os fényt kapsz, hosszú évekig nem lesz gondod az izzócserére. Amellett pedig, hogy 80-90%-os megtakarítást könyvelhetsz el a halogén izzókhoz képest, még fényszín és színvisszaadás (CRI) szempontjából is fantasztikus fényminőséget is kapsz. Jól hangzik, igaz?
Tényleg ennyire sokat számít, hogy milyen színhőmérséklet uralodik a fürdőszobában?
Haszeretsz kádban fürdeni, és meg is adnád a módját, akkor a mennyezeti fényed maradhat 4000K színhőmérsékletű, viszont a lazuláshoz inkább tervezz plusz fénypontokat, pl. hangulatos beépíthető fényt. Beépített vagy LED szalag megoldással, mellyel bizonyos polc részt, vagy felületet világíthatsz meg, és külön kapcsolhatod a fő világítástól.
Minden egyéb esetben, amikor nem a wellnessen van a hangsúly- értjük most ezalatt a sminkelést, borotválkozást, szőrtelenítést, tehát a tükör előtt végzett feladatokat- a nappali fényt kell megcélozni. Ez sminkelés esetén 3200-4000 kelvin körüli, borotválkozás, és precíz műveletek során a 4000-5500 k körüli színhőmérsékletet jelenti. Ezt betartani többek között azért annyira fontos, hogy még véletlenül se told túl az alapozót, pirosítót, rendesen ki tudd szedni a szemöldököd, és ne vágd meg magad a borotvával.
Milyen típusú fürdőszobai lámpákat válasszunk?
Az egyik legfontosabb dolog a fürdőszobai lámpák kiválasztásakor az, hogy a lámpák és a lámpatestek vízállóak legyenek. A fürdőszobában ugyanis nagyon magas a páratartalom és a nedvesség, így a lámpatesteknek ellenállniuk kell a korróziónak és a rozsdának.
Másik fontos szempont, hogy a fürdőszobai lámpák megfelelően világítsanak. A legjobb, ha a fürdőszoba különböző zónáit külön-külön lehet világítani, így például a tükör előtt és a zuhany alatt is külön-külön lehet világítani.
Fürdőszobai lámpatestek stílusai
A fürdőszobai lámpatesteknek számos stílusa létezik, így mindenki megtalálhatja a saját ízlésének megfelelőt. A modern stílusú lámpatestek általában minimalista formákkal rendelkeznek, míg a klasszikus stílusú lámpatestek inkább díszesebbek és ornamentálisak. A rusztikus stílusú lámpatestek pedig természetes anyagokból készülnek, mint például fa vagy kő.
Fürdőszobai lámpatestek fényforrásai
A fürdőszobai lámpatestekben leggyakrabban LED-es vagy halogén fényforrásokat használnak. A LED-es fényforrások energiatakarékosak és hosszú élettartamúak, míg a halogén fényforrások világosabbak és melegebbek. Amikor fürdőszobai lámpatestet választunk, fontos figyelembe venni, hogy milyen fényforrást szeretnénk használni, és hogy a lámpatest kompatibilis-e a kiválasztott fényforrással.
Reméljük hasznosnak találtad az útmutatónkat, ám ha még maradt kérdésed a fürdőszobai lámpákkal kapcsolatban, hívd szakértő kollégánkat.