Lux és Lumen - Mi a különbség?
Ha össze vagy zavarodva a lux és a lumen között, ne aggódj! Most egyszerűen elmagyarázzuk ezt egy víz analógiával.
Lumen - Fényáramlás mértékegysége
A lámpákban az elektromos energia sugárzó energiává alakul át, melyet aztán kibocsátanak. Ezen sugárzás egy része látható fény, a többi pedig hő (infravörös). A lámpa által kibocsátott összes látható fény mennyiségét lumenben mérjük. Ez a mérés figyelembe veszi a humán szem érzékenységét, csak a látható fényt számolva.
Gondolj a lumenekre, mint a csapból folyó összes vízmennyiségre. Ez a mennyiség méri a fény teljes mennyiségét, hasonlóan ahhoz, ahogy a víz mennyiségét mérnéd a csapból. A lámpa elsötétítése egyenértékű a csap lezárásával, míg a lámpa fényerejének növelése hasonló a csap tovább nyitásához.
Pár példa:
- Egy hagyományos 60 wattos izzó körülbelül 720 lumen fényárammal rendelkezik.
- Egy 58 wattos T8 fénycső fényárama mintegy 5000 lumen. Ez majdnem 7-szer több fény, mint egy izzó esetében, de közel azonos teljesítménnyel.
Lux - Fényerő mértékegysége
A lux azt mutatja meg, hogy mennyi fény ér el egy felületre, négyzetméterenként kifejezve. Ez a fény bárhonnan származhat: egy lámpából, az ablakon besütő napsütésből, a falakon visszatükröződve stb.
A víz analógiájának továbbvitelével a lux a fény mennyiségével hasonlítható össze, amely egy adott helyre ér el a talajon, négyzetméterenként kifejezve, liter/m² per órában.
Néhány példa:
Vannak irányelvek az illuminancia számára a munkakörnyezetben. Például az általános irodai világításnak el kell érnie a 500 luxot.
- Egy sötét utca lámpaoszlopokkal: 5-től 15 luxig
- Műhelyek: 150-től 500 luxig
- Íróasztalok: 500-tól 750 luxig
- Műtőasztalon: 10 000 lux
- Szabadban napos napon: 10 000-től 100 000 luxig
Mostantól, ha lámpát választasz vagy az otthoni világítást szabályozod, bízvást tájékozódhatsz a lux és lumen közötti különbségről. Világíts okosan! ????✨