Az E14 foglalat jellemzői
Szeretnéd megismerni az E14 foglalat jellemzőit? Lehet, hogy valóban érdekel, mert a technika mindig is vonzott, de az is lehet, hogy a mindennapok eseményei kényszerítenek arra, hogy közelebbről megismerd. Bárhogy is van, most számos új infóval lehetsz gazdagabb, ha az alábbi összeállítást elolvasod.
Az E14 foglalat - egy a sok közül
Hogy milyen szerepe van az E14 foglalatnak egy-egy lámpa esetében, a lámpatestek használata kapcsán? Hogy milyen LED-es izzókat lehet E14-es foglalatba tenni? Lássuk!
Biztosan te is találkoztál már foglalattal akkor, amikor egy-egy kiégett otthoni fényforrást kellett kicserélni. A foglalat az az eszköz, ami arról hivatott gondoskodni, hogy az adott lámpatestbe helyezett izzó megkapja a kellő áramellátást. Vagyis gyakorlatilag a foglalatba helyezzük (tekerjük) bele magát a fényforrást, ezért a foglalat nélkül nem képes működni egy hagyományos értelemben vett lámpatest.
Sokféle lámpafoglalat ismert, de vannak olyanok, amelyekkel sokkal gyakrabban van dolgod, mint a többivel. Az áram a foglalaton keresztül jut el a hálózatból az izzóba.
Melyek a leggyakoribb foglalatok?
A foglalatokat a könnyebb felismerhetőség és az egyszerűsítés érdekében szabványok szerint standardizálták, ennek ellenére még így is sokféle létezik belőlük. Tekintettel arra, hogy minden világítótest rendelkezik bizonyos típusú foglalattal, és ezt minden esetben figyelembe kell vennünk a fényforrás kiválasztásánál, célszerű a leggyakrabban használt foglalatokat ismernünk.
Mi történhet akkor, ha nem ismered a foglalatokat? Kellemetlenség, bosszankodás, felesleges pénzkidobás és átmeneti sötétség vár rád. Ugyanis ha nem olyan izzót vásárolsz, ami a foglalatba illő, akkor nem jutottál előrébb - a lámpatest használhatatlan marad.
A foglalatok leggyakrabban használt típusai az E27 és az E14-es foglalat
Az E27-es foglalat a legelterjedtebb foglalattípus, mondhatni már-már a foglalatok klasszikusa. Minden háztartásban megtalálható, a mérete nagy, becsavarozható-menetes foglalat. Az E kezdőbetű Thomas A. Edison (1847-1931), az elektromos izzólámpa feltalálójának a nevéből ered, a 27-es szám pedig a foglalat milliméterben kifejezett átmérőjét jelöli.
Az ilyen típusú foglalattal ellátott világítótestek kültéren és beltéren egyaránt alkalmasak egy terület vagy a helyiségek világításának megvalósítására. Az E27-es foglalattal rendelkező izzók jellemzően 230V feszültséggel üzemelnek.
Az E14-es foglalat jellemzői
Az E14-es foglalat a másik leggyakrabban használt menetes foglalattípus, 14 mm átmérővel rendelkezik, "minyonnak" is szokták nevezni. Az E14-es foglalatú fényforrások sok esetben kisebb teljesítményűek, ezért főként éjjeli lámpákban, dizájner lámpákban, valamint konyhai páraelszívókban vagy hasonló berendezésekben alkalmazzák őket. Az izzók formája gyertya vagy gömb alak.
Az E14 és E27 foglalat előnyei, hátrányai
Előnyök:
- Viszonylag olcsón, nagy mennyiségben gyárthatóak
- A cseréjükhöz nem kell szakértelem - nagyon könnyen kicserélhetőek
- Mivel nagy fémfelülettel érintkeznek, így tartós, szilárd kapcsolatot biztosítanak
- Az izzó cseréje a csatlakozófelületek tisztítását is megoldja a létrejövő fémes súrlódás okán
- A csatlakozó menet méretezése az eltérő menettel felszerelt elemek szándékos vagy véletlen felcserélését is megakadályozza
Hátrányok:
- Nagy a méretük
- Az izzó kicsavarása után hozzáférhetők, megérinthetők a feszültség alatt álló részek
- Erős rázkódás során a menet kilazulhat, megszűnik az érintkezés
Foglalatot szeretnél vásárolni, de nem tudod, milyet kell választanod? Akkor vedd fel velünk a kapcsolatot, segítünk!