Banklámpa, de miért éppen zöld búra?
Foglalkozásomnak köszönhetően sűrűn találkozok különböző gyártók banklámpáival. A kérdés már kezdetek óta a fejemben motoszkál: Miért zöld színű a legtöbb banklámpa burája?
Talán a zöld üvegbúra és a sárgaréz színű fém váz illett legjobban a régi pénzintézetek mahagóni fából faragott íróasztalaihoz. A 19. század végétől a 20. század közepéig a részlet orientált foglakozásokat végző távírászok, könyvelők, számviteli alkalmazottak, egy bizonyos zöld színű szemellenzőt viseltek munkájuk során. Az eszköz lágyította az akkori fényforrások durva fényét, ezzel csökkentve a szemfáradást és hatékonyabbá tette a munkavégzést. Biztosan praktikus volt, de lássuk be nem mutathatott túl jól, ezért talán az elegáns bankárok és más banki alkalmazottak inkább a szép lámpákat választották, melyek zöld burájukkal biztosították a szemellenző előnyeit.
Napjainkra sokféle szín és formaválasztékuknak köszönhetően a banklámpák modern vagy klasszikus irodai környezetben épp úgy szépen mutatnak, mint egy otthoni íróasztalon. A Lampgustaf Bankers termékei léteznek falra szerelhető kivitelben is, így kisebb íróasztalon helytakarékosan használhatóak. A legtöbb banklámpa hagyományos (E14, E27) foglalatú, így a rég megszokott 40 vagy 60W-os izzókkal épp úgy üzemeltethetőek, mint halogén vagy energiatakarékos modern fényforrásokkal.
Használatukat többnyire hagyományos vagy húzókapcsoló könnyíti meg, de egyes termékek esetében (Rabalux Bank2) a lámpatesteket fényerőszabályzóval szerelik.
Válogatás