
Ezekre figyelj ha led izzót vásárolsz: Igazodj el a csomagoláson!
Mi a fontos LED izzó választásnál?
Ahhoz, hogy a megfelelő LED fényforrást tudd kiválasztani, van néhány kiemelten fontos dolog, amit érdemes figyelembe venned. A könnyebb választáshoz segítünk eligazodni az adatok rengetegében.
A fényforrások csomagolása gyártónként eltérő lehet, de első látásra mind tele van információkkal. Na ezek közül nem mindegy mit veszel figyelembe. Ha szelektíven olvasol a piktogramok között, gyorsan megtalálod mi az, amit keresel.
Mit jelöl a csomagolás? A válasz: Többnyire mindent.
De ami először szembe tűnik az a fényforrás fotója, vagy maga a fényforrás.
Itt már dönthetsz, hogy formailag ez a típus illik- e az elképzelésedhez, lámpádhoz. Vagy tényleg valami egész mást keresel.
1. Watt – A fényforrás teljesítményét jelöli. Watt = teljesítmény (Ez nem azt jelenti, hogy mekkora fénye van az izzónak.) A watt érték nem a múlté, érdemes figyelembe venned, de a lumen is mérvadó lehet választásodnál. Tipp: Törekedj rá, hogy a lehető legalacsonyabb watt értékhez – a lehető legmagasabb lumen érték párosuljon. (Ekkor minél kevesebb energia felhasználással - minél nagyobb fényerőt adhat az izzó.)
2. Lumen – Ha egy izzó fényerejére vagy kíváncsi, keresd a lumen értéket. Lumen = fényerősség. Minél magasabb lumen (lm) értékkel rendelkezik az izzó, annál erősebb fénnyel világít.
3. Méret – Az izzó méretét jelöli. Ha szűkös helyre szánod, mindenképp mérd le vásárlás előtt, hogy mekkora fényforrás foglalhat helyet a lámpádban.
4. Fejelés – Illik-e az izzó a lámpába? Ezt a foglalat/fejelés jelöli. Tipp: Keress olyan fejelést amilyen az adott lámpatest foglalata. Például, ha a lámpád E27 foglalatú, akkor abba E27 fejelésű izzó fog bele passzolni. Ha pedig GU10 a lámpád – akkor a fényforrás is GU10 legyen. És így tovább... (Ez egy fontos adat, mert amilyen a lámpatest foglalata, olyan fejelésű izzóval üzemeltethető.)
5. Energia takarékosság mértéke: A fényforrás energiahatékonyságát az energiaosztály jelöli A++ -tól E ig. A legmagasabbak az A++-os értékek, a legalacsonyabb pedig az E. Itt törekedj a minél magasabb energiaosztályú fényforrás választására. A LED izzók –e szempontból jó besorolást kapnak.
6. Üzemóra – Egy hagyományos izzóhoz viszonyítva mennyi a LED fényforrás várható élettartama üzemórában mérve.
7. Ideális hőmérséklet – Ezt a fényforrást: -20 Celsius fok + 50 Celsius fok közötti tartományban ajánlott használni.
8. Kapcsolási ciklus – 20.000 fel/illetve lekapcsolás várható.
9. Színhőmérséklet: Vannak izzók, amik meleg – sárgás tónusú fehér fénnyel világítanak és vannak, amik hideg - kékesebb tónusú fehér fénnyel. Erről a K (Kelvin) érték árulkodik – vagy pedig a csomagoláson egy színes skálán mutatják az adott izzó színhőmérsékletét.
(Minél alacsonyabb a Kelvin érték annál melegebb színhőmérsékletű az izzó fénye és minél magasabb az érték, annál hidegebb a fényű izzót rejt a csomagolás.) Találhatsz különböző feliratokat is. Pl: Warm White = meleg fehér, Neutral white = semleges fehér, Cool white, vagy Day light white = hideg fehér.
Tipp: Olyan helyiségekbe, ahol pihensz, vagy általános tevékenységeket végzel, alkalmas a 3000K színhőmérsékletű fény, ez lehet a nappaliban, a hálószobában, az étkezőben, vagy a gyerekszobában. Ahol viszont koncentrációt igénylő feladatot, vagy aprólékos tevékenységet végzel, elkél a 4000K. Ez lehet a dolgozó szoba, a konyhában (konyhapult munka területe), fürdőszoba, vagy a kamra (ahol feliratozott dolgokat kell keresned a polcokon.)
Hogyan segítünk webshopunkban megtalálni a megfelelő fényforrást? Webáruházunk fejlécében válassz, a fényforrások menüpont alatt, majd az oldalt található szűrőkkel egyszerűen szelektálhatsz a neked tetsző paraméterek között.