Mi a lumen, és miért olyan nagy a jelentősége?
Vágjunk rögtön a közepébe: mi a lumen? A lumen olyan mértékegység, ami egy fényforrás által kibocsátott fény mennyiségét mutatja meg. Mi a lux? A lux pedig az egységnyi területre eső fényáramot fejezi ki. Hogy mi köze egyiknek a másikhoz, és hogy miért nem szabad összekeverni a lument a wattal - nos, az alábbiakból kiderül.
Ma már a lumenek alapján választunk
A következőkben a világítás lumen értékeivel fogunk foglalkozni, ezzel könnyítve meg számodra a világítástechnikai tervezést, ami minden helyiségben fontos. A fürdőszobádban például a Rábalux Steve fürdőszobai spotlámpa lehet kiváló választás, aminek a színhőmérséklete természetes fehér, 4000 Kelvin, a fényerőssége pedig 430 lumen.
Míg régebben a boltokban az izzók választékából a 40 wattos, a 60 wattos, a 100 wattos izzók között kellett válogatni, napjainkban már nem a wattok, hanem a lumenek szerint kell dönteni. Ami nem mindig egyszerű feladat, hiszen a fényforrások csomagolásai rengeteg információt tartalmaznak, amelyek között nehéz dolog eligazodni.
Mi a lumen, és honnan lehet tudni, hogy hány lumen kell a fürdőszobába?
Amikor a fürdőszoba világítását alakítod ki, érdemes a fényforrások lumen (rövidítése: lm) értékét is figyelemmel kísérni. A lument fényerőnek és fényáramnak is nevezik. A hagyományos izzók lumen értéke az adott fényforrás erősségét jellemzi.
A LED innovatív technológiája nagy horderejű változást hozott: a LED világítások ugyanis ugyanazt a lument (fényáramot) kisebb teljesítmény mellett is képesek elérni, vagyis energiatakarékosabbak. A lumen kiválóan használható a fényáram jellemzésére, azonban nem ad választ arra, hogy hány lumen kell egy szobába.
Ehhez a lux értékre lesz szükséged, ami az adott területre eső fényáram mértékegysége. (Rövidítve: lx.) Míg a lumen azt mutatja meg, hogy mennyire erősen világít egy adott fényforrás - ez a megvilágítandó területtől teljesen független -. addig a lux pedig azt mutatja meg, hogy az adott terület mennyire lett megvilágítva.
Hogyan alakul a helyiségek megvilágítása?
A világítás mértéke lényegében attól függ, hogy az adott helyiségben milyen tevékenységeket szeretnél művelni. Az alváshoz, pihenéshez nem kell erős megvilágítás, viszont az íróasztalnál vagy a konyhában a munkapult mellett annál inkább. Minden világítási formának megvan a maga funkciója: az általános világításnak, a hangulatvilágításnak éppúgy, mint a koncentrált fényeknek. Valamennyit úgy kell alkalmazni, hogy az a legoptimálisabb fényviszonyokat teremtse meg, elősegítve ezzel a mindennapos jó közérzetet.
Például:
- Hálószoba: 100 lux
- Konyha: 200-250 lux
- Nappali: 100-150 lux
- Étkező: 120-150 lux
- Konyhapult: 300-400 lux
De mi lesz a fürdőszobával?
Speciális helyzetet teremt a megvilágítás terén a fürdőszoba fényforrásainak lumen értéke: míg az általános megvilágításhoz elegendő a 150-200 lx, addig a borotválkozáshoz, sminkeléshez sokkal több fény szükséges. A fürdőszobai tükör környékén például a 300-400 lx az, ami ideális.
Ilyenkor szoktuk javasolni az úgynevezett megvilágítási zónák létrehozását annak elérése érdekében, hogy azok egyenként is vezérelhetők lehessenek. Ez alapján van a:
- Fő mennyezeti világítás - ami az egész helyiséget hivatott bevilágítani.
- Fürdőszobai tükörvilágítás - a tükör környéke ugyanis lényegesen több fényt kíván, hiszen jól kell látnod az arcodat. A tükör fölé helyezhetsz akár speciális lámpatesteket, fali vagy lineáris lámpatestet, LED szalagot vagy spotlámpákat is.
Ha a fürdőszobai világítással vagy a lumen értékkel kapcsolatban bármilyen kérdésed merülne fel, keress bennünket elérhetőségeink egyikén!
Talán páran meglepődnek, amikor azt állítjuk, nem minden fény jó fény. Legalábbis nem tökéletes, vagy nem ideális a szemünknek, vagy arra a felhasználási módra, amire szeretnénk. Szerencsére azonban van erre megoldás, a gyártók egyre több adatot tüntetnek fel a termékeik csomagolásán, amelyek segítenek a megfelelő fényforrás kiválasztásban.