Mikor jöhet jól a hideg fényű izzó?
Gyakran hallod, hogy hideg fényű izzót kell alkalmaznod akkor, ha koncentrációt igénylő tevékenységet végzel. De miért van ez így? Egyáltalán mit jelent, hogy egy izzó hideg fényű? Ennek járunk most utána.
Nem mindegy, hogy hol és mikor alkalmazod a hideg fényű izzót
A hideg fényű izzó bizony hatással lehet rád, még akkor is, ha te nem igazán hiszel benne. Például a Rabalux 1638 LED fényforrás fénye is befolyásolhatja a közérzetedet. A 4000K színhőmérsékletű, 1070 lumen fényáramú energiatakarékos izzó akár 25000 üzemórán át szolgálja majd a kényelmedet.
Közismert tény, hogy a fények befolyásolják a hangulatot és a közérzetet. Jó példa erre, hogy azok, akik minden áldott nap fényes, napsütötte irodában dolgoznak vagy otthonban élnek, sokkal jobban tudnak aludni és kevesebbet stresszelnek. A mesterséges fényforrások sem ördögtől valók, csak nem elég, ha kizárólag a sötétség megszüntetése miatt használod őket, fontos, hogy az általuk kibocsátott fénnyel is törődj.
Kezdjük az alapoknál - beszéljünk a hideg fényű izzó tulajdonságairól!
Mivel egy szoba hangulatát a megvilágítás teljes mértékben meg tudja változtatni, miért ne fordítanád a saját javadra, hogy a különböző típusú mesterséges fényforrások neked dolgozzanak? A fényforrások színhőmérséklete ugyanis nagymértékben befolyásolja a belső rendet és a hatékonyságodat is.
A belsőépítészetben négy főbb fénytípust különböztetnek meg:
- Ambiens fény - ez egyenletesen oszlik el az egész szobában, általános fényt adva annak.
- Accent megvilágítás - ez az adott szoba egy pontját emeli ki. Emiatt jellemzően a szoba leghangsúlyosabb helyén használjuk, így teremtve romantikus hangulatot.
- Funkcionális fény - ez azokban a helyiségekben kötelező, ahol olvasunk, tanulunk, írunk vagy főzünk.
- Dekoratív megvilágítás - ez fogja a szoba designját kiegészíteni, itt alkalmazhatunk szokatlan fali fényeket, mennyezeti lámpákat.
Meleg és hideg fény – mi a különbség közöttük?
A fényforrásoknak három csoportja van színhőmérséklet szerint:
- A meleg fehér - ezek színhőmérséklete 2700-3000 Kelvin. A legtöbb ember számára ez a meleg fehér fény hat természetesnek éjszaka. Ennek oka a régmúltban keresendő, az akkor használt tűz vagy gyertyák megszokott fényében. Általában a nappaliban, az étkezőben, a hálószobákban érdemes alkalmaznod. A beltéri lámpatestek jelentős része ebbe a kategóriába van kalibrálva.
- A középfehér (ez a természetes fény) - a színhőmérsékletük 3000 Kelvin és 4000 Kelvin között van. Ideálisak munkafelületek megvilágításához.
- A hideg fehér - a színhőmérsékletük 4000 Kelvin és 6000 Kelvin között van. Erős és nagyon világos, ezért kiemeli a részleteket, a színeket, emiatt segít koncentrálni. Lényegében optimális környezetet teremt a munkához. Leginkább ipari és kereskedelmi egységekben használják, de egyre gyakrabban fordul elő a nagyon modern, minimalista otthonokban is.
Hogyan használd a különböző színhőmérsékletű izzókat?
A hideg fényű izzó használata az otthonodban leginkább a dolgozószobában és a konyhai munkaterületeken releváns. A fényforrások kiválasztásánál mindig azt kell eldöntened, hogy az adott helyiségben milyen tevékenységeket kívánsz majd végezni. Pihenni vagy dolgozni szeretnél, esetleg helyzetfüggő, hogy mikor melyiket.
Ha pihenni, relaxálni szeretnél, akkor arra leginkább a meleg fehér fény használata alkalmas, mert a hideg fény zavart kelthet a bioritmusodban. Ha éppen dolgozni vagy olvasni akarsz, akkor viszont pont a hideg fényű izzót kell előnyben részesíteni, mert a meleg fénytől hamarabb elfáradsz.
Nem tudod, hogy milyet használj? Kérdezz tőlünk és mi segítünk!