Mekkora lumen értékű világítótest kell a fürdőszobába?
Watt vagy lumen?
Talán még te is emlékszel azokra az időkre, amikor a boltba betérve az izzók kínálata között a 40 wattos, a 60 wattos, a 100 wattos izzók jelentettek alternatívát. Minél erősebb fényt szerettél volna az otthonodba, annál több wattos izzót kellett választanod.
A hagyományos izzóknak azonban mára már leáldozott az ideje, és a wattok helyett a lumenek szerint kell döntened. Az izzók dobozán hemzsegő feliratokat látva nem csoda, ha zavarba jössz. Ember legyen a talpán, aki könnyen kiigazodik rajtuk, és rögtön tudni fogja, hogy mire érdemes figyelnie.
Honnan tudhatod, hogy hány lumen kell egy fürdőszobába?
Elsőként érdemes tisztázni a lumen jelentését, mert ennek a megismerésével a fényerősséggel kapcsolatos kérdéseidre kaphatsz válaszokat. A lumen (rövidítése: lm) az adott fényforrás által kibocsátott fény mennyiségének mértékegysége. Fényerőnek és fényáramnak is nevezik, de nem összetévesztendő a watt-tal, ami a fényforrás teljesítményéhez kapcsolódó fogalom. A technológia fejlődésének eredményeképpen ma már a watt helyett a lument használják.
A hagyományos izzók lumen értéke jellemzi az adott fényforrás erősségét. A LED technológia fejlődése változást hozott abban, hogy a LED világítások ugyanazt a lument (fényáramot) kisebb teljesítmény mellett képesek elérni, azaz energiatakarékosabbak.
A lumen nagyon jól használható a fényáram jellemzésére, de nem ad választ arra a kérdésedre, hogy hány lumen kell egy szobába? Ehhez a luxra lesz szükséged, ami az adott területre eső fényáram mértékegysége. Rövidítve: lx. Egy lux az értéke annak a megvilágításnak, amelyet 1 négyzetméteren hoz létre 1 lumen fényáram. A lumen azt mutatja meg, hogy mennyire erősen világít egy adott fényforrás - ez a megvilágítandó területtől teljesen független. A lux pedig azt mutatja meg, hogy mennyire van megvilágítva egy adott terület.
Miként alakul a helyiségek megvilágítása ebből a szempontból?
Ennek mértéke attól függ, hogy az adott helyiségben milyen tevékenységeket szándékozol művelni. Míg az alváshoz vagy a pihenéshez természetesen nincs szükséged erős megvilágításra, addig az íróasztalnál, a konyhai munkapult mellett vagy a fürdőszobában annál inkább. Néhány példa:
- Nappali: 100-150 lx
- Hálószoba: 100 lx
- Étkező: 120-150 lx
- Konyha: 200-250 lx
- Konyhapult: 300-400 lx
Mi a helyzet a fürdőszobával?
A fürdőszoba fényforrásainak lumen értéke egy speciális helyzetet teremt a megvilágítás terén. Általános megvilágításhoz alapvetően elegendő a 150-200 lx, de a borotválkozáshoz, sminkeléshez már lényegesen több fény szükséges. A fürdőszobai tükör környékén a 300-400 lx alkalmazandó.
Érdemes létrehozni úgynevezett megvilágítási zónákat annak érdekében, hogy azok külön-külön is vezérelhetők lehessenek. Ez alapján létezik:
- Fő mennyezeti világítás - ez az egész helyiséget bevilágítja. Egy 6 négyzetméteres fürdőben ez 250 luxot, azaz körülbelül 1500 lument jelent.
- Fürdőszobai tükörvilágítás - a fürdőszobai tükör környéke több fényt igényel annak érdekében, hogy jól láthasd az arcodat. Használhatsz a tükör fölé speciális lámpatesteket, fali vagy lineáris lámpatestet, beépített forrású LED szalagot vagy a nagy népszerűségnek örvendő spotlámpákat is.
Ha bármilyen kérdésed merülne fel a fürdőszobai világítással kapcsolatban, kérdezd bátran munkatársainkat elérhetőségeink egyikén.