
Milyen egy energiatakarékos háztartás?
Energiatakarékos háztartás - talán ennek az elérése lehet valamennyiünk álma és célja. Nem véletlenül, hiszen napjaink a magas energiaárakról szólnak. A fűtés, a meleg víz, a villanyáram költségei súlyos tízezreket vesznek ki a pénztárcánkból. Lehet-e tenni valamit a mérséklésükre? Ennek járunk most utána - természetesen főként a villamosságra való tekintettel.
Nem mindegy, hogyan élsz!
Sokszor vagyunk a rossz szokásaink rabjai, de kis odafigyeléssel már eleve a szokások megváltoztatásával sokat spórolhatunk. A csöpögő csapok, az órákig tartó szellőztetések, a felkapcsolva hagyott lámpák kora lejárt! Tudatos módon fogyasztva az energiát, sokat tehetünk magunkért és a környezetünkért.
Sokan még most is a hagyományos izzókat keresik és vásárolják meg a boltokban. Arra hivatkoznak, hogy ez a legolcsóbb, de közben nem gondolnak arra, hogy ez a leginkább költséges megoldás.
Miért? Mert szabályosan - elnézést a kifejezésért - zabálják az energiát. Ráadásul pillanatok alatt tönkre is mehetnek - elég, ha beszerelés közben egy kicsit odakoccantod őket valamihez -, az izzószál elszakad. Nem viselik jól a folyamatos le- és felkapcsolgatást sem, ahogy a használatból eredő felmelegedés sem éppen a legjobb ómen. Időszerű lenne lecserélni őket energiatakarékos LED-ekre.
Honnan tudhatod, hogy egy eszköz energiatakarékos-e?
A fenti példánál maradva: egy fényforrás - azaz izzó - energiatakarékos voltát könnyen kiderítheted az energiacímkén található információkból. Ezek az energiahatékonysági tényezők most már nemcsak a nagy háztartási gépek esetén alkalmazandó információk, hanem a fényforrások esetén is. Az energiacímke sikeresen betölti a feladatát: kiderült, hogy a fogyasztók mintegy 85%-a tájékozódik a címkékről, és komolyan veszi az ott olvasható adatokat.
A folyamatos termékfejlesztéseknek és innovációnak köszönhetően, a legtöbb lámpa és izzó energiafogyasztása olyan mértékben alacsony, hogy a kínálatot alkotó fényforrások nagyon jó minősítéssel rendelkeznek. Az újraskálázásnak köszönhetően a legújabb energiacímkékről a „+” jellel jelölt energiahatékonysági osztályok eltűntek, és helyettük egy A-tól G-ig terjedő skálán történik az osztályozás. Jó, ha tudod, a leggazdaságosabb fényforrások - amelyek ezelőtt az A+, A++ vagy A+++ osztályba tartoztak - most a B-D osztályba kerültek.
Ez viszont a gyakorlatban azzal is együtt jár, hogy a mostani besorolás szerint még alig van A kategóriás fényforrás. Ezzel az új rendszer évekig biztosít elegendő mozgásteret ahhoz, hogy a további technológiai fejlődés során még magasabb osztályokba kerülhessenek a gazdaságosabb készülékek. Pozitív változás az is, hogy az energiacímke az energiaosztályon túl tartalmazza a termék 1000 üzemórára vetített energiafogyasztását is.
Milyen trükkökkel lesz energiatakarékos a háztartásod?
Most a teljesség igénye nélkül adunk néhány olyan tippet és trükköt, amivel az energiatakarékos háztartás nem lesz többé álom, hanem maga lesz a valóság.
-Minél hamarabb cseréld le a hagyományos izzókat LED-es fényforrásokra!
-Válassz dimmelhető változatokat, mert a fényerő csökkentésével az energiafogyasztás is még tovább csökkenthető.
-Használd ki a természetes fény által nyújtott lehetőségeket. Erre már az építkezésnél is gondolhatsz: a hálószobád legyen keleti fekvésű, a nappali, a konyha ablakai pedig nézzenek délre.
-Ha nem tartózkodsz az adott helyiségben, akkor kapcsold le a lámpákat. (Ha még mindig fénycsöveket használsz, akkor mellőzd a kapcsolgatást, mert azzal csökken a fénycső élettartama).
Ha kérdésed lenne, akkor keress bennünket bátran elérhetőségeink egyikén!